لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

پوتین در مناطق اشغالی اوکراین حکومت نظامی اعلام کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه ۲۷ مهر در چهار منطقه اوکراین که به ادعای او بخشی از روسیه هستند، حکومت نظامی اعلام کرد.

اعلام حکومت نظامی در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون، و زاپوریژیا در حالی صورت می‌گیرد که بعضی از ساکنان شهر اشغال شده خرسون پس از آن که مسکو درباره احتمال وقوع یک حمله هشدار داد، سعی کردند با قایق آن شهر را ترک کنند.

تلویزیون دولتی روسیه تصاویری از خروج مردم از خرسون را به عنوان تلاش برای تخلیه شهر پیش از تبدیل آن به یک منطقه نظامی پخش کرد.

نیروهای روسی در چند هفته‌ گذشته ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر در این منطقه عقب رانده شدند و اکنون در خطر این هستند که در پشت کرانه غربی رود دنیپرو، که اوکراین را به دو نیم تقسیم می‌کند، در محاصره قرار بگیرند.

پوتین در اقدامی که به نظر می‌رسد برای تثبیت حضور نیروهای خود بر چهار منطقه اشغالی و تسلط کامل بر آن‌ها طراحی شده، به شورای امنیت ملی خود گفت که در حال برقراری حکومت نظامی در آن‌ مناطق است. پوتین همچنین فرمانی صادر کرد که رفت و آمد در داخل و خارج هشت منطقه مجاور را محدود می‌کند.

اندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین، روسیه را متهم کرد که در حال برگزاری یک نمایش تبلیغاتی در خرسون است و قصد دارد مردم را بترساند.

هشت ماه پس از تهاجم، اوکراین پس از شکست دادن روس‌ها در چند منطقه اکنون در حال انجام ضدحمله‌های عمده در شرق و جنوب برای پس گرفتن مناطقی هر چه بیشتر پیش از آغاز زمستان است.

خرسون بزرگترین مرکز جمعیتی اوکراین است که روسیه از ابتدای تهاجم به اوکراین در ۲۴ فوریه تصرف کرده است. شهرهای اوکراین در روزهای اخیر مورد حمله‌ی پهپادها و موشک‌ها قرار گرفته‌اند و پدافند هوایی کی‌یف، پایتخت اوکراین، روز چهارشنبه دوباره وارد عمل شد.

کریل استرموسف، معاون فرماندار منطقه خرسون که توسط روسیه منصوب شده است، گفت که امکان گلوله‌باران این شهر توسط نیروهای اوکراینی وجود دارد و از مردم خواست که فراخوان او برای تخلیه را جدی بگیرند. او گفت: «ما قصد تسلیم شهر را نداریم و تا آخرین لحظه می‌ایستیم.»

اقدامات تخلیه پس از آن آغاز شدند که ژنرال سرگئی سوروویکین، فرمانده‌ جدید نیروهای روسیه در اوکراین ارزیابی نگران کننده‌ای از وضعیت نیروهای روس در این منطقه ارائه کرد. «وضعیت در منطقه ی «عملیات ویژه‌ی نظامی» را می‌توان متشنج توصیف کرد. وضعیت در این منطقه (خرسون) دشوار است و دشمن به عمد زیرساخت‌ها و ساختمان های مسکونی را مورد حمله قرار می‌دهد.»

گفته می‌شود که گلوله‌باران شبانه در مناطق تحت کنترل روسیه تشدیدشده و هر دو طرف، دیگری را مسئول این گلوله‌باران می‌دانند.

XS
SM
MD
LG