لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

دو خبرگزاری روسی: ژنرال آرماگدون از سمت فرمانده نیروی هوایی روسیه برکنار شد


سرگئی سوروویکین - آرشیو
سرگئی سوروویکین - آرشیو

دو خبرگزاری روسی روز چهارشنبه، اول شهریور، گزارش دادند که سرگئی سوروویکین، ملقب به «ژنرال آرماگدون»، از سمت فرماندهی نیروی هوایی روسیه برکنار شده است.

این برکناری پس از آن انجام شد که او در جریان شورش مزدوران واگنر علیه مقامات ارشد نیروهای نظامی روسیه، برای مدتی از انظار عمومی ناپدید شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی سوروویکین که برترین جایزه نیروهای نظامی روسیه را دریافت کرده است، بلندپایه‌ترین شخصیت نظامی این کشور محسوب می‌شود.

او در پی شورش روزهای ۲۳ و ۲۴ ژوئن سال جاری، که به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، می‌توانست این کشور را وارد جنگ داخلی کند، شغل خود را از دست داده است.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدور واگنر، که رهبری این شورش را بر عهده داشت، آزاد است. او روز دوشنبه سی ام مرداد، یک پیام ویدئویی منتشر کرد و گفت که در آفریقا فیلم‌برداری شده است.

یوگنی پریگوژین درصدد آن بود که سرگئی شویگو، وزیر دفاع، و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه، را از سمت‌های‌شان برکنار کند.

در این حال، خبر اخراج سرگئی سوروویکین که زمانی فرمانده کل عملیات جنگی روسیه در اوکراین بود و به‌ عنوان یکی از کارآمدترین فرماندهان این کشور در میان کارشناسان نظامی روسی و غربی شناخته شده بود، به طور رسمی اعلام نشده‌ است.

با این حال، خبرگزاری دولتی روسیه «آرآی‌ای» به نقل از یک منبع ناشناس آگاه نوشت: سرگئی سوروویکین، فرمانده سابق نیروی هوایی و فضایی روسیه از سمت خود برکنار شده است.

خبرگزاری «آربی‌سی» روسیه نیز - به نقل از دو منبع ناشناس ولی آگاه - گزارش داد که سرگئی سوروویکین از سمت خود برکنار شده است.

این دو خبرگزاری همچنین گفتند که سرگئی سوروویکین به شغل دیگری منصوب شده است، ولی در حال حاضر در مرخصی به سر می‌برد.

آنها اضافه کردند که او همچنین سمت خود را به عنوان معاون فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین از دست داده است.

خبرگزاری رویترز به طور مستقل نتوانست این گزارش‌ها را تأیید کند و هیچ‌گونه تایید رسمی فوری نیز در دسترس نبود.

گزارش برکناری سرگئی سوروویکین نشان می‌دهد که مقامات روسیه از رفتار او طی شورش گروه واگنر ناراضی‌ هستند و به نظر می‌رسد که دولت روسیه در تلاش است تا هر شخصی را که مرتبط با این گروه یا نزدیک به آن بوده باشد، از کار برکنار کند.

XS
SM
MD
LG