لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

ادامه اعتراض‌ها به سیاست‌های حکومت؛ بازنشستگان معترض در چند استان ایران به خیابان آمدند


اعتراض بازنشستگان در اصفهان
اعتراض بازنشستگان در اصفهان

شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران معترض روز دوشنبه ۲۰ تیر بار دیگر در چند استان ایران به خیابان‌ها آمدند و با برگزاری تجمع و راهپیمایی، شعارهایی علیه برخی مقامات جمهوری اسلامی و سیاست‌های اقتصادی دولت سر دادند.

در اصفهان، گروهی از مال‌باختگان و سهام‌داران تأمین اجتماعی نیز با بازنشستگان همراه شدند و در تجمعی مقابل استانداری، شعار دادند: «استاندار حیا کن، صندلی رو رها کن.»

معترضان در استان کرمان در مقابل سازمان تأمین اجتماعی این استان گرد هم آمدند و با برگزاری تجمع و راهپیمایی، شعار دادند: «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی.»

اعتراض بازنشستگان در کرمان: «زیربار ستم، نمی‌کنیم زندگی»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

در شهر رامهرمز استان خوزستان شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران با برگزاری راهپیمایی شعار «بازنشسته داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر دادند و با حمل پلاکاردهایی با شعار «درآمد ما ریالی، هزینه‌ها دلاری» خواستار اجرای کامل مصوبه شورای عالی کار و اجرای کامل همسان‌سازی حقوق خود با سایر نیروهای کار شدند.

اعتراض بازنشستگان در رامهرمز: «بازنشسته داد بزن، حقت رو فریاد بزن»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

در رشت مرکز استان گیلان نیز بازنشستگان با سر دادن شعارهای «معیشت، منزلت، حق مسلم ماست» و «عزا عزاست امروز، حقوق بازنشسته، روی هواست امروز» نسبت به تضییع حقوق خود اعتراض کردند.

در روزهای گذشته خبرگزاری کار ایران، ایلنا، واکنش نایب رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران به سخنان محمد مخبر را منتشر کرد اما ساعاتی بعد، آن را حذف کرد. بنا بر گزارش ایلنا، محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه رسمی هیئت دولت گفته بود: «بازنشستگان فقط مصرف‌کننده هستند و هیچ گونه سود یا مزایایی برای ما ندارند» و «اضافه کردن حقوق آنها فقط بار مالی دولت را بالا می‌برد و از طرف دیگر سایر صنوف هم برای افزایش حقوق خود به خیابان‌ها می‌آیند و این نباید به یک روش برای زیاده‌خواهی تبدیل بشود.»

نایب رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران در واکنش به سخنان او تأکید کرده بود: «این اظهارات مدت‌ها است در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود» و آقای مخبر تاکنون آن را تکذیب نکرده، «باعث تأسف ما بازنشستگان است که چنین تفکری در هیئت دولت حاکم است.»

هیئت وزیران دولت جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه ۱۵ خرداد با گذشت دو ماه و نیم از آغاز سال ۱۴۰۱، در مصوبه‌ای حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی را برای سال جاری «پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان» تعیین کرد.

به گفته زهرا درویشی، بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز، «آسیب‌های شدیدی به قشر بازنشستگان، مستمری‌بگیران و بازماندگان وارد شده» و زندگی آنها «به‌سختی» می‌گذرد. این در حالی است که «دولت بدون توجه به اصل سه‌جانبه‌گرایی و مصوبات شورای عالی کار، نسبت به اجرای افزایش دستمزد بازنشستگان تعلل و در تصویب و ابلاغ مصوبه کوتاهی کرده و با روح و روان آنها بازی‌ می‌کند.»

XS
SM
MD
LG