لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

تخلیه غیرنظامیان بیشتری از کارخانه محاصره شده فولاد شهر ماریوپل در اوکراین


کارخانه فولاد «آزوفستال» در شهر ماریوپل
کارخانه فولاد «آزوفستال» در شهر ماریوپل

نیروهای طرفدار روسیه می‌گویند که پنجاه نفر دیگر روز شنبه از کارخانه محاصره شده فولاد «آزوفستال» در شهر ماریوپل تخلیه شدند.

از هفته‌ها پیش تعداد زیادی از غیرنظامیان همراه با جنگجویان اوکراینی در این کارخانه قدیمی دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق به دام افتاده‌اند.

ستاد دفاع جدایی‌طلبان دونتسک در شبکه اجتماعی «تلگرام» اعلام کرده است که تاکنون ۱۷۶ غیرنظامی، این کارخانه بمباران شده را ترک کرده‌اند.

صدای آمریکا قادر به تأیید این ادعا نیست.

به گزارش رویترز، حدود پنجاه غیرنظامی روز جمعه از این کارخانه به یک مرکز پذیرش در نزدیکی بزیمن، در قلمرو تحت کنترل جدایی‌طلبان منتقل شدند.

این جدایی‌طلبان همراه با نیروهای روسی برای کنترل بخش‌های وسیعی از شرق اوکراین با ارتش این کشور در حال جنگ هستند.

ماریوپل از هنگام آغاز این جنگ در ۱۰ هفته پیش شاهد شدیدترین بمباران‌ها در اوکراین بوده است. کارخانه فولاد آزوفستال، آخرین بخش این بندر استراتژیک جنوبی در دریای «آزوف» است که هنوز تحت کنترل جنگجویان اوکراینی قرار دارد.

دهها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در این کارخانه پناه گرفته‌اند و از کمبود آب، غذا، و دارو رنج می‌برند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین جمعه شب در جریان یک سخنرانی ویدئویی گفت که اوکراین تلاش می‌کند تا با روش‌های دیپلماتیک، مدافعانی را که داخل کارخانه سنگر گرفته‌اند، نجات دهد.

مشخص نیست که چه تعداد از نیروهای اوکراینی در این مکان محاصره شدند. آنها بارها اعلام کرده‌اند که تسلیم نخواهند شد و تا آخرین نفس مقاومت می‌کنند.

مقامات اوکراینی نگرانند که نیروهای روسی بخواهند تا پیش از دوشنبه نهم ماه مه، با حملات شدید خود این مبارزان را نابود کنند.

براساس سنتی تاریخی روس‌‌ها روز نهم ماه مه مراسم سالانه بزرگداشت پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق بر آلمان نازی را برگزار می‌کنند و انتظار می‌رود که ولادیمیر پوتین در مراسم امسال سخنان مهمی درباره اوکراین ایراد کند.

تخلیه غیرنظامیان از کارخانه آزوفستال ماریوپل با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از اواخر هفته گذشته آغاز شد ولی در طول هفته به دلیل آغاز مجدد درگیری‌ها برای مدتی متوقف گردید.

اما در تحولی دیگر، ایالت جدا شده «ترانس‌نیستریا» در کشور مولداوی از وقوع انفجارهایی در مرز خود با اوکراین خبر داد.

به گفته وزارت داخله این منطقه، انفجارها جمعه شب در روستایی در امتداد مرز با ‌اوکراین رخ داده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، پس از مشاهده پرواز حداقل دو پهپاد بر فراز یک واحد نظامی در «ورنکوو»، صدای چهار انفجار شنیده شد.

ترانس‌نیستریا، منطقه‌ای جدا شده در داخل مولداوی است که به رسمیت شناخته نشده است و وضعیتی مانند جمهوری‌های خلق لوهانسک و دونتسک در اوکراین دارد.

ولادیمیر پوتین حمله خود به اوکراین را با به رسمیت شناختن رسمی این دو منطقه جدا شده آغاز کرد. به عقیده برخی کارشناسان، او برای برگزاری همه‌پرسی پیوستن این مناطق به روسیه تلاش خواهد کرد.

سناریویی که می‌تواند در ترانس‌نیستریا که تحت کنترل جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارد، تکرار شود.

روسیه دارای ۱۵۰۰ سرباز و یک انبار تسلیحات در این منطقه است.

در هفته‌های اخیر روسیه نیروهای اوکراینی را متهم کرده است که به این منطقه جدا شده حمله کرده‌اند؛ ادعایی که کی‌یف آن را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG