لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۷

تشدید موشک‌باران روسیه؛ ازسرگیری تلاش‌ها برای نجات مردم از کارخانه فولاد ماریوپل


یکی از نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپول - ۵ مه ۲۰۲۲ (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)
یکی از نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپول - ۵ مه ۲۰۲۲ (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)

همزمان با تلاش‌های داخلی و بین‌المللی برای نجات جان شهروندان باقی‌مانده در کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل، حملات موشکی ارتش روسیه بی‌وقفه ادامه دارد، شرایطی که رئیس جمهوری اوکراین آن را «جهنمی» توصیف کرده است.

پس از درگیری خونین با نیروهای روسی که تلاش‌ها برای نجات غیرنظامیان گیر افتاده در کارخانه فولاد ویران شده ماریوپل را در روز قبل ناکام گذاشت، اوکراین اعلام کرد تلاش جدیدی از روز جمعه برای تخلیه تعداد زیادی آغاز شده است.

برخی ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی که تنها چند ثانیه از گلوله‌باران و موشک‌پرانی بی‌وقفه روس‌ها در کارخه فولاد آزوفستال را نشان می‌دهد نمونه‌ای از روندی است که گفته می‌شود از آغاز این تهاجم در ۲۴ فوریه شروع شد و در هفته‌های اخیر شدت یافته است.

بندر استراتژیک ماریوپل در دریای آزوف، ویرانگرترین محاصره این جنگ ۱۰ هفته‌ای را تحمل کرده و کارخانه فولاد آزوفستال آخرین بخش این شهر جنوبی است که هنوز در دست نیروهای اوکراینی است.

تخلیه برخی از صدها غیرنظامی که در شبکه تونل‌ها و پناهگاه‌های تاسیسات پناه گرفته بودند، با میانجیگری سازمان ملل در آخر هفته گذشته آغاز شد، اما در روزهای اخیر با درگیری مجدد متوقف شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، که می‌کوشد نبرد برای ماریوپل را به پایان برساند تا بتواند دوشنبه نهم ماه مه - روزی که در روسیه «روز پیروزی» نامیده می‌شود - خبر آن را به مردم روسیه اعلام کند، ناامیدتر به نظر می‌رسد.

طبق آخرین برآورد روسیه، حدود ۲ هزار جنگنده اوکراینی در پیچ و خم وسیعی از تونل‌ها و سنگرها در زیر کارخانه فولاد آزوفستال محبوس شده‌اند - و آنها بارها از تسلیم شدن خودداری کرده‌اند. اوکراین گفت که چند صد غیرنظامی نیز در آنجا گرفتار شده‌اند - و با شدت گرفتن نبرد در روزهای اخیر، نگرانی‌ها برای امنیت آنها افزایش یافته است.

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه در برنامه پیام‌رسان تلگرام گفت: «می‌توانم بگویم که ما توانستیم تقریباً ۵۰۰ غیرنظامی را بیرون بکشیم.»

  • درگیری های نظامی

سازمان اطلاعات ارتش بریتانیا اعلام کرد که نیروهای روسیه در بندر ماریوپل اوکراین برای دومین روز به حمله زمینی خود به کارخانه فولاد آزوفستال ادامه دادند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که موشک‌های این کشور یک انبار مهمات بزرگ را در شهر کراماتورسک در شرق اوکراین منهدم کردند. همچنین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور دو هواپیمای جنگی اوکراینی، یک سوخو-۲۵ و یک میگ-۲۹ را در منطقه لوهانسک شرقی سرنگون کرد.

  • جنایات جنگی

عفو بین‌الملل گفت که شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد سربازان روسی زمانی که در فوریه و مارس منطقه‌ای خارج از پایتخت اوکراین را اشغال کردند، مرتکب جنایات جنگی از جمله اعدام‌های غیرقانونی غیرنظامیان شده‌اند؛ مسکو تخلفات نیروهایش را رد کرده است.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی گفت: تهاجم روسیه به اوکراین صدها بیمارستان و سایر مؤسسات پزشکی را ویران کرده و پزشکان را بدون دارو برای مقابله با سرطان یا توانایی انجام عمل جراحی رها کرده است.

  • بحران غذا (گندم)

شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد گفت که نزدیک به ۲۵ میلیون تن غلات در اوکراین گیر کرده و به دلیل چالش‌های زیرساختی و مسدود شدن بنادر دریای سیاه از جمله ماریوپول قادر به خروج از کشور نیستند، که عاملی در افزایش قیمت مواد غذایی در خارج از کشور است.

XS
SM
MD
LG