لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

سازمان ملل دریافت گزارش‌هایی از تجاوز جنسی نیروهای روس به مردان اوکراینی را تایید کرد


تداوم تهاجم روسیه به اوکراین،‌ لویو (آرشیو)
تداوم تهاجم روسیه به اوکراین،‌ لویو (آرشیو)

مقامات سازمان ملل متحد و اوکراین می‌گویند مردان و پسران نیز میان قربانیان تجاوزهای جنسی گزارش شده از سوی نیروهای روسیه در اوکراین هستند. به گزارش گاردین، ده‌ها مورد خشونت جنسی توسط نیروهای متجاوز روس در حال بررسی است.

پرامیلا پتن، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور خشونت جنسی در جنگ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف، پایتخت اوکراین، گفت: «من گزارش‌هایی درباره موارد خشونت جنسی علیه مردان و پسران در اوکراین دریافت کرده‌ام...که هنوز تأیید نشده‌اند.»

پتن گفت که اعلام این که به یک فرد تجاوز جنسی شده است به ویژه برای قربانیان مذکر، می‌تواند کار خیلی دشواری باشد.

  • حملات شدید روسیه به تاسیسات راه‌آهن در اوکراین

از سوی دیگر آسوشیتدپرس به نقل از مقامات اوکراینی گزارش داده است که ارتش روسیه به زیرساخت‌های راه آهن در سراسر اوکراین حمله کرده است.

الکساندر کامیشین، مدیر امور راه‌آهن اوکراین، می‌گوید روسیه روز سه‌شنبه به شش ایستگاه راه‌آهن در مناطق مرکزی و غربی اوکراین حمله کرد و خسارات سنگینی برجای گذاشت.

کامیشین گفت که دست‌کم حرکت ۱۴ قطار به دلیل این حملات تاخیر داشت.

راه‌آهن اوکراین نقش مهمی در جابه‌جایی مردم، کالاها و تجهیزات نظامی در طول جنگ داشته است چرا که جاده‌ها و پل‌ها در جریان تهاجم روسیه آسیب دیده ‌است.

  • تمرکز روسیه روی شهرهای شرق اوکراین

ارتش بریتانیا طی برآوردی اعلام کرده است که روسیه برای تصرف شهرهای کراماتورسک و سیورودونتسک در شرق اوکراین تلاش خواهد کرد.

  • شدیدترین تحریم‌های اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه شدیدترین تحریم‌های پیشنهادی خود علیه روسیه، شامل تحریم‌های نفتی که به تدریج اجرا می‌شود،‌ اعلام کرد. این تحریم‌ها در شرایطی است که اوکراین زیر بمباران شدید روسیه قرار دارد و تمرین‌های نیروهای مسلح در مقیاس بزرگ در بلاروس، متحد نزدیک مسکو، نیز با نگرانی زیر نظر است.

طرح تحریم نفت در صورت موافقت دولت‌های اتحادیه اروپا، نقطه عطفی برای بزرگترین بلوک تجاری جهان خواهد بود که همچنان به انرژی روسیه وابسته است. در صورت اجرای تحریم نفت روسیه اتحادیه اروپا باید منابع دیگری برای رفع نیاز خود پیدا کند. به گزارش رویترز، چند منبع خبری گفتند مجارستان و اسلواکی می‌خواهند فعلا از این ممنوعیت مستثنی شوند.

اتحادیه اروپا هنوز واردات گاز طبیعی روسیه را که برای گرم کردن خانه‌ها و تولید برق در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می‌شود، هدف قرار نداده است.

کرملین می‌گوید برای واکنش به طرح‌های اتحادیه اروپا گزینه‌های مختلفی را بررسی می‌کند افزود که آن تحریم‌ها هزینه‌های شهروندان اروپایی را به شدت افزایش می‌دهد.

قیمت نفت خام در روز چهارشنبه افزایش یافت و قیمت معاملات آتی نفت برنت با ۲.۹۴ دلار یا ۲.۸ درصد افزایش در ساعاتی از روز به ۱۰۷ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید.

از سوی دیگر، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه گفت، اتحادیه اروپا پخش محتوای سه شبکه تلویزیونی دولتی روسیه را به عنوان بخشی از ششمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه به خاطر تجاوز به اوکراین، ممنوع می‌کند.

اورسولا فون در لاین به قانونگذاران اتحادیه اروپا گفت: «آنها دیگر اجازه نخواهند داشت محتوای خود را در اتحادیه اروپا، به هر شکل یا طریقی، خواه از طریق کابل، از طریق ماهواره، اینترنت، یا از طریق برنامه‌های تلفن هوشمند پخش کنند.»

او این شبکه‌های تلویزیونی را «بلندگوهای دروغ‌ها و پروپاگاندای پوتین» خواند که به صورتی تهاجمی این تبلیغات را در ابعاد بزرگ پخش می‌کنند.

این مقام اروپایی گفت: «ما دیگر نباید عرصه‌ای برای انتشار این دروغ‌ها را در اختیار آنها قرار دهیم.»

او همچنین اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه اسبربانک، بزرگترین بانک روسیه، و دو وام‌دهنده دیگر، و همچنین افسران ارتش و سایر افراد متهم به جنایات جنگی در اوکراین اعمال می‌شود.

XS
SM
MD
LG