لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۷

دادستان کل اوکراین پوتین را «جنایتکار جنگی اصلی قرن بیست و یکم» لقب داد


مصاحبه مطبوعاتی ایرینا وندیکتووا، دادستان کل اوکرین، بعد از دیدار از ویرانه‌های شهر ایرپین، واقع در حومه پایتخت
مصاحبه مطبوعاتی ایرینا وندیکتووا، دادستان کل اوکرین، بعد از دیدار از ویرانه‌های شهر ایرپین، واقع در حومه پایتخت

دادستان کل اوکراین با اشاره به عملیات روسیه در چچن، گرجستان، سوریه، کریمه، و دیگر شهرهای اوکراین، از پوتین به عنوان «جنایتکار جنگی اصلی قرن بیست و یکم» یاد کرد.

ایرینا وندیکتووا، دادستان کل اوکراین، روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت در دیدار از شهر ایرپین در حومه‌ کی‌یف پس از خروج نیروهای اشغالگر روسیه از آن شهر، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که دادستانی اوکراین از طریق عملیات تحقیق و تجسس و گفتگو با بازماندگان قربانیان و آوارگانی که از شهرهای تحت اشغال قوای روسیه خارج شده‌اند، اسامی و مشخصات دست کم ۶۰۰ نظامی روسی را که در تجاوز و کشتار غیرنظامیان سهیم بودند فهرست کرده‌ است. وی با این حال افزود ستایش و حمایت آشکار پوتین از عوامل تجاوز و کشتار در اوکراین، رئیس حکومت روسیه را در راس این فهرست قرار می‌دهد.

تصاویری که خبرگزاری‌ها از گورهای دسته‌جمعی در شهر ایرپین منتشر کردند، تصاویر قبرهای قربانیان غیرنظامی تجاوز و خشونت جنسی و کشتار عمدی در شهر بوچا در حومه کی‌یف، را یاد‌آور می‌شوند. رسانه‌ها، مقامات دادگستری اوکراین، و کارشناسان فرستاده دیوان کیفری بین‌المللی، و همچنین مقامات بین‌المللی دیگر از جمله دبیرکل سازمان ملل متحد بعد از عقب‌نشینی نیروهای روسیه از بوچا دیدار کرده بودند.

خانم وندیکتووا گفت:‌ «چچن را به خاطر بیاورید. هر دو مرتبه [اقدامات روسیه] در گرجستان را به خاطر بیاورید. سوریه و شهرهای اوکراین، از جمله کریمه در سال ۲۰۱۴ و بعد لوهانسک و دونباس را به یاد آورید.» وی تاکید کرد: «پوتین جنایتکار جنگی اصلی قرن بیست و یکم است.»

وی گفت فهرست ۶۰۰ نفری اوکراین، علاوه بر عناصر نظامی روسیه، سیاستمداران بلندپایه و ماموران تبلیغاتی مسکو را هم که به گفته او به پوتین کمک می‌کنند در بر می‌گیرد.

دادستان کل گفت اوکراین آماده است هنگام محاکمه، شواهد و مدارک قاطعی را علیه متهمان به دادگاه عرضه کنند؛ شواهد و مدارکی که شرکت در قتل، شکنجه، و غارت شهرها را ثابت می‌کند.

خانم وندیکتووا در پاسخ به یک خبرنگار، نیروهای روسی را متهم کرد که از تجاوز جنسی به دختران خردسال، زنان، و سالمندان به عنوان یک ابزار جنگی با هدف ارعاب شهروندان غیرنظامی استفاده می‌کنند.

خانم ونه‌دیک‌تووا مسئولیت این عملیات را «با شخص ولادیمیر پوتین» دانست و گفت که پوتین از عوامل اشغال شهر پوچا به مناسبت نشان دادن آن چه پوتین «قهرمانی و شجاعت» توصیف کرد، ستایش کرده است.

به گفته‌ دادستان کل اوکراین، پوکه‌های گرد‌آوری شده در شهرهای پوچا و ایرپین، استفاده‌ نیروهای روسیه از گلوله‌های ۸۲ میلیمتری و ۱۲۰ میلیمتری‌ خمپاره، و موشک‌های بالیستیک اسکندر ام با پرتابه‌های مرگبار برای هدف گرفتن غیرنظامیان را تأیید می‌کند و این، به گفته خانم ویندیکتووا، نقض مقررات و رسوم ارتش فدراسیون روسیه و کنوانسیون ژنو است.

بنا به گزارش رویترز، روسیه استفاده از تجاوز جنسی در جنگ را انکار کرده و کرملین واکنشی به اتهام جنایت جنگی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG