لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

ادامه حمله روسیه به ماریوپل؛ لاوروف اسرائیل را به حمایت از دولت «نئونازی» در اوکراین متهم کرد


جنگ در اوکراین - آرشیو
جنگ در اوکراین - آرشیو

روسیه روز سه‌شنبه و پس از ناکام ماندن آتش‌بسی که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد به دست آمده بود، به مجتمع محاصره‌شده آهن و فولاد آزوف‌استال در شهر بندری ماریوپل حمله کرد. این آخرین منطقه تحت کنترل نیروهای اوکراینی در ماریوپل است.

این در حالی است که حدود دویست غیرنظامی همچنان در این محل زیر زمین گیر افتاده‌اند.

به گزارش رویترز، راکت‌های روسیه همچنین بخش‌های دیگر شرق و جنوب اوکراین را در هم کوبید و به محموله‌های تجهیزات نظامی پیشرفته غربی اصابت کرد.

در همین حال بریتانیا اعلام کرد که دولت اوکراین که مورد حمایت غرب است تهاجم روسیه را شکست خواهد داد و آزادی خود را تضمین خواهد کرد.

روسیه پس از آن که نتوانست کی‌یف، پایتخت اوکراین، را در ماه مارس تصرف کند تمرکز حمله نظامی خود را روی بخش‌های شرق و جنوب اوکراین گذاشته است.

انتظار می‌رود روز سه شنبه، کمیسیون اروپا برای تحت فشار گذاشتن روسیه ممنوعیت خرید نفت از آن کشور را نهایی کند. کنگره آمریکا نیز ارائه یک بسته کمکی نظامی ۳۳ میلیارد دلاری را بررسی می‌کند. بریتانیا نیز این هفته وعده داد که ۳۷۵ میلیون دلار دیگر به اوکراین کمک نظامی کند.

در همین حال، صدراعظم آلمان سیاست‌های پوتین را امپریالیستی خوانده و گفته است که از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو در صورت تمایش آن دو کشور حمایت می‌کند.

وزیر خارجه روسیه، روز سه شنبه اسرائیل را متهم کرد که از دولت «نئونازی ها» در اوکراین حمایت می کند. با این اظهارات اختلافات با اسرائیل که در پی اظهارات اخیر سرگئی لاوروف که مدعی شده بود آدولف هیلتر «ریشه یهودی» دارد افزایش یافت. بسیاری از رهبران جهان آن سخنان را به عنوان سخنانی ضدیهودی محکوم کردند.

اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرده بود که اظهارات لاوروف دروغی «نابخشودنی» است.

XS
SM
MD
LG