لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۱

عباس واحدیان، زندانی سیاسی، بدون «درمان، وکیل و ملاقات» همچنان تحت بازجویی است


عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران. آرشیو
عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران. آرشیو

شهلا جهانبین همسر عباس واحدیان شاهرودی می‌گوید این زندانی سیاسی پس از نزدیک به ۷۰ روز بازداشت، همچنان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد با وجود بیماری و بدون دسترسی به خدمات درمانی، وکیل و ملاقات، تحت بازجویی است.

عباس واحدیان یکی از اعضای گروه ۱۴ نفره از فعالان سیاسی و مدنی است که خرداد ۱۳۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شدند.

این درخواست، مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن، از جمله همسر عباس واحدیان قرار گرفت. آنها نیز در یک بیانیه مشابه خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

شهلا جهانبین روز جمعه ۱۴ آبان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، سه روز پیش از تهران برای پیگیری پرونده همسرش به دادسرای انقلاب مشهد رفته و موفق شده «چند دقیقه» با بازپرس پرونده صحبت کند.

وی افزود، به او گفته شده همسرش هنوز تحت بازجویی است و «به همین دلیل به بند منتقل نمی‌شود ... شما بروید منزل. ما به شما زنگ می‌زنیم و بهتان ملاقات می‌دهیم،» اما تاکنون با او تماسی گرفته نشده است.

شهلا جهانبین با اشاره به ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری گفت، وکیل آقای واحدیان در این مدت دو بار به دادسرای انقلاب مشهد، شعبه ۹۰۳ بازرسی مراجعه کرده، اما به او اجازه مطالعه پرونده داده نشده و «بدون نتیجه» بازگشته است.

بر اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، فقط وکلای مورد تایید قوه قضائیه می‌توانند در جرایم امنیتی برای دفاع از هر یک از طرفین وکالت کنند.

به گفته شهلا جهانبین، عباس واحدیان «هفته‌ای یک بار» آن هم «در حضور بازجو» اجازه تماس تلفنی دارد؛ هنوز هیچ ملاقاتی با خانواده‌اش نداشته و حتی با وجود سرد شدن هوا خانواده او اجازه نیافته‌اند برای این زندانی سیاسی لباس یا پول بفرستند که «بتواند لوازم مورد احتیاج مانند میوه» بخرد.

همسر عباس واحدیان با اشاره به نگرانی خانواده این زندانی سیاسی و دلتنگی فرزندانش گفت مادر او به کرونا مبتلا شده و پس از انتقال به بیمارستان، دو هفته پیش سکته کرده است و «دست و پایش حرکتی ندارد.» به گفته او، مادر با وجود آلزایمر، پسرش را به خاطر می‌آورد و ضمن دلتنگی «اسمش را می‌آورد.»

وی درباره وضعیت جسمی عباس واحدیان نیز گفت که در آخرین تماس سرفه زیادی می‌کرد، چرا که در بازداشت پیشین در زندان وکیل‌آباد مشهد به کرونا مبتلا شد، پس از آزادی موقت بر اساس تجویز پزشک دارو و اسپری تنفسی استفاده می‌کرد و اکنون به آنها دسترسی ندارد.

به گفته شهلا جهانبین، عباس واحدیان به مشکلات ریوی و فشار خون بالا مبتلا است؛ به طوری که چند بار در بازداشت به او «قرص زیر زبانی» داده‌اند. همچنین دچار عفونت لثه و در نتیجه لق شدن دندان شده و احتمال آسیب به قلب او وجود دارد.

وی تأکید کرد: «نگران سلامتی و جانش هستم و درخواست من این است که بدون قید و شرط آزاد شود.»

همچنین شانزدهم مهر ماه، سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از تداوم بازداشت عباس واحدیان شاهرودی، با وجود بیماری این زندانی سیاسی، خواهان آزادی بی‌قید و شرط او شده بود.

XS
SM
MD
LG