لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۸

عفو بین‌الملل خواهان اقدام فوری برای آزادی بدون قید و شرط عباس واحدیان شاهرودی شد


عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران. آرشیو
عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران. آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل در فراخوانی خواستار اقدام فوری برای اعتراض به صدور حکم ۲۱ سال حبس تعزیری عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی ۵۱ ساله شد.

این نهاد حقوق بشری روز چهارشنبه ۱۳ بهمن در این فراخوان با شرح وضعیت این زندانی سیاسی نوشت، آقای شاهرودی از ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ «تقریبا به شکل شبانه‌روزی در یکی از سلول‌های انفرادی واقع در یک بازداشتگاه غیررسمی و بدون نام و نشان وزارت اطلاعات در مشهد نگهداری می‌شود. جایی که از دسترسی به هوای تازه، نور طبیعی و تماس با سایر زندانیان محروم است.»

سازمان عفو بین‌الملل با تأکید بر این که آقای واحدیان تنها به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و تشکل در بازداشت است، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شد و از کنشگران خواست با حمایت از این فراخوان اطمینان حاصل شود که او «تا زمان آزادی در برابر کووید - ۱۹ کاملا واکسینه شده و به هر گونه مراقبت پزشکی خارج از بازداشتگاه، از جمله مراقبت‌های دندان‌پزشکی، دسترسی دارد.»

این نهاد حقوق بشری همچنین خواستار آن شد که از عباس واحدیان «در مقابل شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی، از جمله نگهداری در سلول انفرادی» حفاظت شود و اجازه ملاقات منظم با خانواده و وکیل به او داده شود.

عباس واحدیان شاهرودی، در مجموع به ۲۱ سال حبس تعزیری شامل ۱۱ سال حبس در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و ۱۰ سال حبس در شعبه پنجم این دادگاه محکوم شده است.

او یکی از ۱۴ نفری است که در خرداد ۱۳۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران - که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی‌اختیار و قوه قضاییه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است - شدند.

شهلا جهانبین همسر این زندانی سیاسی، پیش‌تر با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی آقای شاهرودی به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: همسرش سردردهای مکرر و شدید دارد و گردنش درد می‌کند، به تشخیص دکتر به دلیل فشار خون بالا قرص «زیرزبانی» برایش گذاشته‌اند و برایش قرص فشار خون تجویز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG