لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

عباس واحدیان شاهرودی «بدون حضور وکیل» تفهیم اتهام شد


عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی
عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی

کانال تلگرامی عباس واحدیان شاهرودی از برگزاری یک دادگاه دیگر برای این زندانی سیاسی، بدون اطلاع قبلی و حضور وکیل، خبر داد.

این کانال تلگرامی با اعلام این خبر نوشت، آقای واحدیان شاهرودی اعلام کرده است که روز یکشنبه ۲۸ آذرماه، بدون اطلاع قبلی از بازداشتگاه اطلاعات مشهد به شعبه ۳ دادگاه انقلاب این شهر منتقل و اتهامات «تشکیل گروه‌های شهجا و اطاق ایران» و «همکاری با گروه‌های معاند به قصد براندازی» به او تفهیم شده است.

بنا بر این گزارش،‌ آقای واحدیان شاهرودی در این جلسه دادگاه در اعتراض به حضور نداشتن وکیل انتخابی‌اش به قاضی دادگاه گفته است: «شما مرا به دلیل تخطی از قانون دستگیر کردید درحالی که خودتان به قانون خود عمل نمی‌کنید و مرا از حضور وکیل محروم نمودید!»

به گفته شهلا جهان‌بین،‌ همسر عباس واحدیان شاهرودی،‌ این زندانی سیاسی در حالی با اتهام تشکیل گروه «شورای همگرایی جنبش‌های ایرانیان» (شهجا) روبرو شده است که پیش از بازداشت با انتشار کلیپی در شبکه‌های اجتماعی، از این گروه کناره‌گیری کرده بود.

صدای آمریکا پیش از این به نقل از ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا» اعلام کرده بود این زندانی سیاسی در رابطه با پرونده سال ۹۸ با اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

خرداد ۱۳۹۸، گروهی ۱۴ نفره از فعالان سیاسی و مدنی از جمله عباس واحدیان شاهرودی، جواد لعل محمدی، رضا مهرگان، محمد نوریزاد، زرتشت احمدی راغب و شهلا انتصاری با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران - که به گفته آنها «مجلسی فرمایشی، دولتی بی‌اختیار، و قوه قضاییه‌ای غیرمستقل» ایجاد کرده است - شدند.

این درخواست، در مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن قرار گرفت. آنها نیز در یک بیانیه مشابه خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG