لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

عباس واحدیان شاهرودی به «۱۰ سال حبس قطعی» محکوم شد


عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی
عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی

عباس واحدیان شاهرودی، معلم زندانی سیاسی، از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران - هرانا - گزارش داد، این حکم در رابطه با پرونده سال ۹۸ با اتهام «تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور» برای این معلم و فعال مدنی صادر شده و با عدم تجدیدنظرخواهی آقای واحدیان، قطعی شده است.

عباس واحدیان یکی از اعضای گروه ۱۴ نفره‌ فعالان سیاسی و مدنی است که خرداد ۱۳۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شدند.

این درخواست، مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن، از جمله شهلا جهانبین، همسر آقای واحدیان، قرار گرفت و آنها نیز در بیانیه‌ای مشابه خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان، چهاردهم آبان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت او پس از نزدیک به ۷۰ روز بازداشت، همچنان در بازداشتگاه اطلاعات مشهد با وجود بیماری و بدون دسترسی به خدمات درمانی، وکیل و ملاقات است.

او با اشاره به ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که بر اساس آن فقط وکلای مورد تایید قوه قضائیه می‌توانند در جرایم امنیتی برای دفاع از هر یک از طرفین وکالت کنند، گفت، وکیل آقای واحدیان در این مدت دو بار به دادسرای انقلاب مشهد، شعبه ۹۰۳ بازرسی مراجعه کرده، اما به او اجازه مطالعه پرونده داده نشده و «بدون نتیجه» بازگشته است.

XS
SM
MD
LG