لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

گروسی می‌گوید از نیروگاه  اتمی زاپوریژیا بازدید می‌کند 


رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نفر وسط بدون کلاه در ردیف نخست
رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نفر وسط بدون کلاه در ردیف نخست

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفت که برای بازرسی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به اوکراین می‌رود.

اپراتور این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه هسته‌‌ای اروپا است می‌گوید که این نیروگاه روز گذشته هدف آماج حملات تازه‌ای قرار گرفته است.

مسکو و کی‌یف یکدیگر را متهم می‌کنند که این نیروگاه طراحی شده در دوران شوروی واقع در جنوب اوکراین را گلوله باران می‌کنند.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از زمان آغاز تهاجم روسیه علیه اوکراین در اشغال نیروهای روس بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا هفته گذشته و برای نخسین بار در تاریخ چهار دهه ای خود، پس از آنکه روسیه آخرین خط فعال برق را گلوله باران کرد، برای مدت کوتاهی از شبکه سراسری برق خارج شد.

چند روز قبل سازمان هسته‌ای اوکراین که این نیروگاه را اداره می‌کند، در مورد خطر نشت تشعشعات رادیو‌اکتیو از این تاسیسات هشدار داد.

این سازمان صبح روز دوشنبه گفت که ارتش روسیه روز یکشنبه نیز به شلیک به سمت سایت نیروگاه اتمی ادامه داده و اضافه کرد که در این حملات ده نفر از جمله چهار کارگر نیروگاه مجروح شدند و از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی این نیروگاه به‌رغم وجود «خطر نقض استانداردهای ایمنی در مورد تشعشعات و آتش سوزی» به‌کار خود ادامه می‌دهد.

سازمان هسته‌ای اوکراین در ادامه این بیانیه گفته است که «اشغالگران با آماده شدن برای ورود فرستادگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فشار بر پرسنل این نیروگاه را افزایش داده‌اند تا از افشای مدارک جرائم اشغالگران در نیروگاه و استفاده از آن به عنوان پایگاه نظامی» جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG