لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

آمریکا: پیمان منع‌گسترش به‌رغم اشکال‌تراشی‌های مسکو همچنان به قوت خود باقی است


تصویری از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین که هم‌اینک تحت کنترل نیروهای روسیه است. ٢٢ اوت ٢٠٢٢
تصویری از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین که هم‌اینک تحت کنترل نیروهای روسیه است. ٢٢ اوت ٢٠٢٢

پس از هفته‌ها مذاکرات ثمربخش، روسیه به تنهایی مانع ایجاد اتفاق نظر بر سر بیانیه نهایی دهمین کنفرانس بازبینی پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، ان‌پی‌تی، شد.

این درحالی است که واشنگتن بر این باور است که این پیمان علیرغم اشکال‌تراشی‌های روسیه همچنان به قوت خود باقی است.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، تنها هدف روسیه از این اقدام، خودداری از اذعان به ایجاد خطر تشعشع شدید در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بود و همین مساله بیانگر لزوم اصرار واشنگتن و دیگران به روسیه به منظور پایان فعالیت‌های نظامی در اطراف این نیروگاه و بازگرداندن آن به دولت اوکراین است.

در طول این کنفرانس، طرف‌های متعهد به ان‌پی‌تی بر لزوم اقدام در زمینه کنترل تسلیحات، بحران‌های اشاعه تسلیحات، و گسترش دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، علم، و فناوری به‌ویژه در میان کشورهای جنوب تاکید کردند. در این بیانیه همچنین آمده که در وضعیت پرچالش سیاسی و امنیتی بین‌المللی، میزان حمایت کشورهای عضو از تقویت رژیم عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای قابل‌توجه است.

وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر ادامه همکاری واشنگتن با جامعه بین‌المللی به منظور دستیابی به صلح و امنیت در جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای، افزوده که ان‌پی‌تی همچنان به عنوان سنگ‌بنای رژیم عدم اشاعه خواهد ماند.

در بخش پایانی این بیانیه آمده که پیامد اقدامات روسیه تنها متوجه این کشور است و بقیه دولت‌های عضو ان‌پی‌تی نقش این معاهده را به عنوان ستونی اساسی از نظم بین‌المللی قانون‌محور به رسمیت می‌شناسند.

XS
SM
MD
LG