لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

هشدار شاهزاده رضا پهلوی به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی: رژیم رفتنی است، به ملت بپیوندید


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی روز جمعه ساعت شش و نیم بعد از ظهر به وقت ایران در کنفرانسی مطبوعاتی که از صدای آمریکا به طور زنده پخش شد، خطاب به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت که «رژیم» جمهوری اسلامی رفتنی است و آنها باید به مردم بپیوندند.

وی در ابتدای سخنانش گفت شجاعت، همبستگی، و تداوم هم‌میهنان به‌ویژه در یک ماه گذشته با وجود قطع اینترنت و سرکوب، یادآور مقاومت مردم ایران در برابر تجاوزگری صدام است، با این تفاوت که به گفته او این بار مقاومت نه علیه صدام بلکه علیه «بیت فساد» است.

وی در ادامه ضمن ابراز همدردی با مردم آبادان و سوگواران حادثه متروپل، از قربانیان اعتراضات اخیر در خوزستان و استان‌های همجوار و همچنین اعتراضات دی ۹۶ و آبان ٩٨ یاد کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه با اشاره به اینکه شعارهای مردم نشان‌دهنده فهم درست آنها از مشکل و راه‌حل است گفت بی‌کفایتی، ناکارآمدی، و فساد جمهوری اسلامی همه ایرانیان را فارغ از زبان، دین، و باور آنها داغدار می‌کند.

او شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی حامل خانواده‌های ایرانی، عدم پذیرش واکسن‌های غربی در بحبوحه همه‌گیری کرونا، و فروریختن ساختمان متروپل را مواردی از ناکارآمدی حکومت ایران دانست و هشدار داد تداوم این حکومت باعث وقوع رویدادهای تلخ بیشتری خواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی افزود که نسبت به فردای جمهوری اسلامی نگران نیست چون با وجود همه محدودیت‌های گسترده در ایران نیروهای متخصص کافی برای اداره ایران وجود دارند.

او با تاکید بر اینکه جمهوری‌خواه و مشروطه‌خواه دوشادوش هم برای آینده‌ای بهتر تلاش می‌کنند از کسانی که نگران آلترناتیو برای جمهوری اسلامی هستند پرسید: «آیا تصور می‌کنید جایگزینی برای روضه‌خوانان وجود ندارد؟»

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از سخنانش و در پیامی برای نیروهای کشوری و لشکری که به گفته وی اگرچه دلشان با مردم است نمی‌توانند آن را علنی کنند، خواست به مردم کمک کنند.

او در ادامه خطاب به «سرکوبگران رژیم» گفت این رژیم رفتنی است همچنانکه اتحاد جماهیر شوروی با هزاران کلاهک هسته‌ای رفت. وی از آنها خواست روی اسب بازنده شرط‌بندی نکنند بلکه «از این آخرین فرصت‌ها» استفاده کنند و به آغوش مردم بازگردند.

وی در سخنی با ایرانیان خارج از کشور نیز با بیان این که ایرانیان به جز یکدیگر یار و یاوری ندارند و مردم علیه «فرقه تبه‌کار» به پا خاسته‌اند، خواستار حمایت آنها از یکدیگر شد و تاکید کرد: «اتحاد امروز ما ضامن آزادی فردای ما است.»

شاهزاده رضا پهلوی سپس در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در ارتباط با تفاوت اعتراضات اخیر با اعتراضات قبلی گفت این بار «آمادگی و درماندگی» به اندازه‌ای است که «کارد به استخوان رسیده» و انعکاس این اعتراضات در رسانه‌ها حائز اهمیت فراوانی است.

او در ادامه به پرسش‌های خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور پاسخ داد.

شاهزاده رضا پهلوی در روزهای اخیر پیام‌های متعددی با هدف ابراز همدردی با قربانیان حادثه فروریختن ساختمان متروپل و همچنین معترضان در شهرهای متعدد خوزستان و ایران منتشر کرده است.

وی در یکی از پیام‌هایش گفته بود: «ما ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری نداریم. وظیفه ملی و انسانی ما است که کنار هم بایستیم و از همدیگر حمایت کنیم.»

با ادامه اعتراضات، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی دیگر گفته بود: در حالی که معترضان در ایران فریاد«تیر نزن» سرداده‌اند، نیروهای امنیتی به آنها شلیک می‌کنند.

XS
SM
MD
LG