لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

شمار قربانیان متروپل به ۱۱ تن افزایش یافت؛ گزارش‌های متناقض درباره سرنوشت مالک ساختمان


فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان - دوشنبه دوم خرداد
فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان - دوشنبه دوم خرداد

در حالی که خبرگزاری جمهوری اسلامی دوشنبه از بازداشت مالک و پیمان‌کار برج دوقلوی متروپل آبادان خبر داده بود، روز سه‌شنبه دادستان عمومی خوزستان با اعلام خبر پیدا شدن جسد حسین عبدالباقی زیر آوار این ساختمان، گفت که هویت او نیز تأیید شده است.

ظهر روز دوشنبه بخش‌هایی از برج دوقلوی تجاری «متروپل» در خیابان امیری آبادان فرو ریخت و بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های خبرگزاری‌ها در ایران، تا کنون ۱۱ تن جان باخته و بیش از ۳۰ تن زخمی شده‌اند.

صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان صبح روز سه‌شنبه سوم خرداد، عنوان کرد که حسین عبدالباقی هنگام ریزش ساختمان متروپل «در محل حضور داشت و در جریان این حادثه جان خود را از دست داد.»

توییت روزنامه شرق درباره تناقضات سرنوشت حسین عبدالباقی، مالک برج متروپل آبادان
توییت روزنامه شرق درباره تناقضات سرنوشت حسین عبدالباقی، مالک برج متروپل آبادان

اظهارات دادستان خوزستان در حالی است که گزارش‌های ضد و نقیضی درباره سرنوشت مالک و پیمان‌کار برج متروپل انتشار یافته است.

حساب توییتری روزنامه شرق به این تناقض‌ها پرداخته است و با اشاره به گزارش‌های مرتبط با بازداشت مالک ساختمان متروپل، نوشته است، با وجود این که نام حسین عبدالباقی در میان فوت‌شدگان این واقعه دیده می‌شود، اما منابع محلی می‌گویند او متواری شده است.

دوشنبه شب گزارش‌هایی غیررسمی مبنی بر فرار حسین عبدالباقی پیش از صدور حکم جلب انتشار یافت و در ادامه ویدیویی منتشر شد که در آن یک آتش‌نشان درباره زیر آوار ماندن مالک ساختمان متروپل سخن می‌گوید.

اما روز سه‌شنبه هم‌زمان با اظهارات دادستان خوزستان مبنی بر تأیید هویت جسد حسین عبدالباقی، عکسی منتسب به مالک ساختمان متروپل منتشر شده است که او را در حال فرار نشان می‌دهد.

در عین حال سعید حافظی، روزنامه‌نگار، می‌گوید، شخصا با کسی صحبت کرده که خروج حسین عبدالباقی از ساختمان متروپل را دیده است.

محمدحسین نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این که «گروه‌های امداد و نجات از شهرداری‌های تهران، اصفهان، شیراز و ایلام» به محل واقعه آمده‌اند، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته است: «حدس می‌زنیم تعدادی در زیرزمین متروپل گرفتار باشند.»

روز گذشته سازمان هلال احمر خوزستان اعلام کرده بود که دست‌کم ۸۰ تن زیر آوار گرفتار مانده‌اند.

سعید حافظی، روزنامه‌نگار محلی در آبادان که اکنون ساکن آلمان است، روز دوشنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، استاندار سابق و همه مدیرانی که در چهار سال گذشته در منطقه اروند با مالک ساختمان در ارتباط بوده‌اند و همچنین شهرداری و شورای شهر و مسئول آتش‌نشانی باید پاسخگوی این فاجعه باشند.

او با بیان این که بارها هشدار داده بود که «این مجتمع یک سینما رکس دیگر برای آبادان می‌شود و می‌تواند مردم را بکشد»، تأکید کرد که نظام مهندسی آبادان اجازه ساخت این مجتمع را نداده بود، اما شهرداری مجوز ساخت داد.

روز سه‌شنبه سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، با انتشار توییتی این حادثه را به «مردم آبادن، به ویژه آسیب دیدگان حادثه ساختمان متروپل» تسلیت گفت.

ساعاتی پس از فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی این واقعه را «نمایانگر عمق فساد و بی‌کفایتی جمهوری اسلامی» خواند و گفت که «شریک اندوه مردم آبادان و خانواده‌های داغدار» است.

XS
SM
MD
LG