لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

شاهزاده رضا پهلوی: صدای معترضان ایرانی در جهان هستیم


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی با انتشار ویدیویی خطاب به معترضان «شجاع و فداکار» در «استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد» و دیگر «هم‌میهنان در سراسر ایران»، خواهان اتحاد و یک‌پارچگی شد.

شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در یک پیام ویدئویی، با خانواده‌هایی که در جریان اعتراضات سراسری جاری عزیزانشان را از دست داده‌اند ابراز هم‌دردی کرد و گفت: «در این روزهایی که گذشت همه شاهد تلاش‌ها و فداکاری‌های هم‌میهنان بودیم و هستیم. بدانید که تنها نیستید و بدانید که من و خیلی‌های دیگر با شما هستیم و صدای شما همچنان هستیم و خواهیم بود در سرتاسر جهان، تا بدانند که خواست عمومی مردم ایران اکنون چیست.»

او همچنین تأکید کرد: «در این لحظات حساس از همه چیز مهمتر یک‌صدایی و اتحاد ما است تا روزی که بالاخره پیروز شویم و آینده بهتری را با هم بسازیم.»

دور تازه اعتراضات سراسری در دهمین روز همچنان ادامه دارد و با وجود حضور پرشمار نیروهای امنیتی و یگان ویژه با تجهیزات در خیابان‌ها، معترضان بر مطالبه حقوق خود تأکید می‌کنند.

شامگاه یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، شماری از مردم شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری دوباره به خیابان آمدند و تا بامداد دوشنبه ۲۶ اردیبهشت به اعتراض ادامه دادند.

معترضان شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» ، «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»، «آخوند باید گم بشه»، و «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» سر دادند.

خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه در گزارشی از اعتراضات جاری در ایران بر اساس ویدئوهای انتشاریافته در شبکه‌های اجتماعی نوشت، معترضان تصاویر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای را سوزاندند و خواستار بازگشت رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران شدند که در تبعید است.

در دهمین روز از دور تازه اعتراضات سراسری که از چند شهر خوزستان آغاز شد و به استان‌های دیگر تسری یافت، گزارش‌ها از تهران حاکی از حضور پرشمار نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در حاشیه میدان ولیعصر است.

حضور پرشمار نیروهای امنیتی و پلیس ضدشورش در حاشیه میدان ولیعصر تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

همچنین ویدئوهای منتشر شده استقرار نیروهای ضدشورش و امنیتی را در حوالی ایستگاه مترو صادقیه تهران نشان می‌دهد.

استقرار نیروهای امنیتی و ضدشورش در حوالی ایستگاه مترو صادقیه تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

گزارش‌های در شبکه‌های اجتماعی حاکی از این است که نیروهای امنیتی و یگان ویژه علاوه بر شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای، با استفاده از «گلوله‌های جنگی» به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

در دهمین روز از اعتراضات سراسری اردیبهشت ۱۴۰۱، همچنین ویدئویی از تردد گسترده خودروهای زرهی و اتوموبیل‌های پلیس و ضدشورش در حوالی مرکز شهر منتشر شده است.

وزارت خارجه آمریکا از برگزاری اعتراضات مدنی در ایران پشتیبانی کرد و شجاعت شهروندان معترض را که برای استیفای حقشان برخاسته‌اند، ستود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، معترضان ایرانی را «شجاع» نامید و با تأکید بر حق مردم برای بازخواست دولتمردانشان، گفت: «ما از حق مردم ایران برای برگزاری اجتماعات مسالمت‌جویانه و آزادی بیان به صورت مجازی و حضوری بدون ترس از تلافی و خشونت، پشتیبانی می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG