لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

پاپ: اینترنت موهبت الهی است


رهبر کاتولیک های جهان در روز جهانی ارتباطات، با اشاره به جنبه های مثبت و منفی اینترنت گفت مزایای آن بسیار فراتر از مضراتش است.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در بیانیه ای که به مناسبت روز جهانی ارتباطات از سوی واتیکان منتشر شد، اینترنت را «موهبتی الهی» خواند.

پاپ گفت اینترنت «امکانات بیکرانی برای برخورد، ارتباط و همبستگی فراهم می آورد» و این «نکته واقعاً خوبی است.»

رهبر کاتولیک های جهان با اشاره به نابرابری های فزاینده در سراسر جهان گفت رسانه ها «می توانند در خانواده بشری حس وحدت ایجاد کنند، و همین به نوبه خود الهامبخش همبستگی و تلاش جدی برای تضمین یک زندگی شرافتمندانه برای همه می تواند بود.»

پاپ فرانسیس با اشاره به جنبه های منفی ارتباطات گسترده تر گفت سرعت ارتباطات «از ظرفیت تأمل و قضاوت ما فراتر است.»

وی افزود با ارائه طیف گسترده ای از ایده ها، گونه های الکترونیکی ارتباطات «همچنین مردم را قادر می سازد که خود را پشت منابعی از اطلاعات محصور کنند که تنها مؤید آرمان ها و عقاید یا منافع سیاسی و اقتصادی خودشان است.»

به گفته پاپ تأثیر دیگر ارتباطات دیجیتالی «می تواند این باشد که بین ما با همسایگان و نزدیکترین کسانمان فاصله بیندازد.»

رهبر کاتولیک های جهان گفت البته اینترنت مضراتی هم دارد؛ ولی این مضرات «رد کردن رسانه های اجتماعی را توجیه نمی کند؛ برعکس، به ما یادآوری می کند که ارتباطات در نهایت دستآوردی انسانی است نه تکنولوژیکی.»

وی افزود ما بایستی «احساسی از ژرف اندیشی و آرامش را باز یابیم»، و لازمه این امر «زمان و توانایی ساکت ماندن و گوش دادن» است.

گفته های رهبر ۷۷ ساله و آرژانتینی کلیسای کاتولیک – از جمله این که «همجنسگرایان نباید به حاشیه رانده شوند»، و «کاتولیک ها باید به خداناباوران نزدیک شوند» – چهره ای تا حدودی جنجالی از وی ساخته است.

پاپ در بیانه ای که امروز منتشر شد، به پیروانش گفت «شرکت کردن در گفتگو به معنی رد آرا و سنت های ما نیست.»

پاپ فرانسیس گفت اینترنت و رسانه های اجتماعی فرصتی برای چنین گفتگوهایی فراهم آورده اند.

وی گفت «دنیای دیجیتال می تواند فضایی سرشار از انسانیت باشد – شبکه ای که نه از سیم و کابل، بلکه از انسان هاساخته شده است.»

لازم به ذکر است آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم به تازگی گفته «تمام مفاسد دنیا از طریق ماهواره، اینترنت و تلفن همراه در منازل مردم سرازیر می شود». وی پیشتر خواستار از کار افتادن خدمات ارتباطات تصویری تلفن های همراه در ایران شده و گفته بود «به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است.»
XS
SM
MD
LG