لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

پاپ جدید انتخاب شد


خروج دود سفید از دودکش نمازخانه سیستین در واتیکان در نخستین ساعات عصرامروز، چهارشنبه، خبر از انتخاب پاپ جدید در جلسه رای گیری کاردینال ها می داد.

پس از آن ناقوس کلیسای سنت پیتر به صدا درآمد و جمعیت حاضر در میدان سنت پیتر واتیکان فریاد شادی سردادند.

اندکی بعد، کاردینال برگولیو، ۷۶ ساله از آرژانتین، که لقب پاپ فرانسیس اول را برای خود برگزیده است، در بالکن کلیسا حاضر شد و برای حاضران در میدان سنت پیتر سخنرانی و دعا کرد. او اولین پاپ از آمریکای جنوبی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با ابراز بهترین آرزوها برای پاپ جدید، انتخاب وی را معرف و مظهری از قدرت و پویائی مردم قاره آمریکا دانست.

بخش عمده ای از جمعیت یک میلیارد و دویست میلیون نفری کاتولیک های جهان در آمریکای لاتین زندگی می کنند، و برزیل و مکزیک بیشترین جمعیت کاتولیک را دارند.

پاپ فرانسیس جانشین بندیکت شانزدهم می شود که ماه گذشته به دلیل ضعف جسمی از سمت خود استعفا کرد. پس از آن بود که کلیسای واتیکان وارد روند انتخاب پاپ جدید برای جانشینی او شد.

انتخاب پاپ جدید در دومین روز رای گیری در مجمع صد و پانزده نفری کاردینال ها درپشت درهای بسته در واتیکان، انجام گرفت.

انتخاب پاپ جدید مستلزم رای دست کم هفتاد و هفت کاردینال بود ، که دو سوم مجمع کاردینال هارا تشکیل می داد. چندین کاردینال در چهار دور رای گیری پیش از رای گیری پنجم در صدر بودند، که در غایت به انتخاب کاردینال برگولیو منجر شد. کاردینال هایی از آفریقا، آمریکا و کانادا از جمله این پیشگامان بودند.

پاپ جدید نهادی را تحویل خواهد گرفت که گفته می شود اخیرا به دلیل چندین مورد اتهام فساد داخلی و جنسی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG