لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

واتیکان پاپ فرانسیس


انتخاب خورخه ماریو برگوگلیو در روز چهارشنبه به عنوان دویست و شصت و ششمین رهبر کلیسای کاتولیک رم با جشن و شادی مسیحیان کاتولیک در سراسر دنیا روبرو شد.

کاردینال برگوگلیو که لقب پاپ فرانسیس را برای خود انتخاب کرده است، اولین رهبر کلیسای کاتولیک رم است که در خارج از اروپا متولد شده است. او همچنین اولین پاپ منتخب از آمریکای جنوبی است. پاپ فرانسیس هفتاد و شش سال دارد.

هموطنان پاپ فرانسیس در آرژانتین، انتخاب او را به عنوان رهبر کلیسای کاتولیک رم، تا آخرین ساعات چهارشنبه شب در خیابان های بوئنوس آیرس جشن گرفتند. کریستینا فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین گزینش کاردینال خورخه برگوگلیو به عنوان پاپ را به او و مسیحیان جهان تبریک گفت.

مسیحیان کاتولیک در سراسر اروپا نیز انتخاب خورخه برگوگلیو را به عنوان رهبر مذهبی شان جشن گرفتند.

در پاریس مسیحیانی که در اطراف کلیسای جامع نوتردام جمع شده بودند تا انتخاب رهبر مذهبی شان را از صفحه های بزرگ تلویزیون مشاهده کنند، با شادی از انتخاب برگوگلیواستقبال کردند.

در مادرید اسپانیا نیز مسیحیان کاتولیک با شادی در خیابان ها حضور پیدا کردند و انتخاب رهبر مذهبی شان را جشن گرفتند و از اینکه زبان مادری پاپ فرانسیس زبان اسپانیایی است ابراز خوشحالی کردند.

در ایالات متحده، مسیحیان کاتولیک با خوشحالی از انتخاب پاپ فرانسیس استقبال کردند. بسیاری از مسیحیان کاتولیک و بویژه جهانگردان آرژانتینی که از نیویورک دیدن می کردند، در میدان ساعت جمع شدند و جشن گرفتند.
پرزیدنت اوباما نیز طی پیام خود به پاپ فرانسیس تبریک گفت و افزود او قهرمان فقرا و سمبلی از عشق و همدردی است که همواره در تاریخ کلیسای کاتولیک الهام بخش مردم بوده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز انتخاب برگوگلیو به رهبری کلیسای کاتولیک را به وی، که از این پس در صحنه جهانی پاپ فرانسیس نامیده می شود، تبریک گفت و افزود از هرگونه همکاری میان سازمان ملل و واتیکان استقبال خواهد کرد.

در بیت لحم در کرانه ی باختری که محل تولید عیسی محسوب می شود، و همچنین در لبنان، سران کلیسای کاتولیک ضمن ابراز خوشحالی از انتخاب برگوگلیو به عنوان رهبر مذهبی شان از تصمیم وی در انتخاب لقب فرانسیس نیز استقبال کردند.
فرانسیس نام یک واعظ ایتالیایی در قرن سیزدهم میلادی است که به خاطر سبک زندگی ساده و فروتنانه اش شهرت دارد.

همچنین در ژاپن، چین، و تایوان، مسیحیان کاتولیک از پاپ فرانسیس به عنوان رهبر مذهبی شان استقبال کردند کردند و انتخاب او را جشن گرفتند.
XS
SM
MD
LG