لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

سنت شکنی های پاپ جدیدپاپ فرانسیس، رهبر جدید کاتولیک های جهان روز شنبه، برای اولین بار با رسانه های جهان دیدار و گفتگو کرد. نخستین مصاحبه مطبوعاتی پاپ فرانسیس گویای تفاوت های اساسی وی با رهبران پیشین واتیکان است.

هزاران خبرنگار از هشتاد و یک کشور جهان در تالار «پل ششم» در واتیکان گرد آمده بودند تا برای اولین بار سؤآل هایشان را با پاپ فرانسیس در میان بگذارند، و دیدگاه های رهبر جدید کاتولیک های جهان را جویا شوند.

در دیدار روز شنبه، پاپ فرانسیس با برخوردی خودمانی و بی تکلف با خبرنگاران رو به رو شد؛ و به جای متنی که از پیش آماده کرده بود، از احساساتش در لحظه سرنوشت ساز انتخاب خود به عنوان پاپ با آنها سخن گفت. "در جلسه محرمانه نهایی، موقعی که دو سوم آرا شمارش شده بود، و نتیجه مشخص شده بود، و مردم توی میدون سنت پیتر جمع شده بودن و دست می زدن، کاردینال برزیلی منو در آغوش گرفت و بوسید و گفت فقرا رو فراموش نکن".

پاپ فرانسیس آرژانتینی است، ولی خانواده اش از ایتالیا به آرژانتین مهاجرت کرده اند. به همین خاطر وی به زبان ایتالیایی هم تسلط دارد.

پاپ فرانسیس که نام اصلی اش هورهه ماریو برگولیوست، وقتی به رهبری کاتولیک های جهان انتخاب شد، نام فرانسیس را برای خود برگزید. این نام یادآور قدیس فرانسوای آسیزی است؛ راهبی که در اوایل قرن سیزدهم میلادی از یک خانواده مرفه و خوشگذران فرانسوی برخاست اما از خانواده اش برید، زندگی فقیرانه ای در پیش گرفت، و در نقاط دورافتاده پیام آور صلح وشادمانی برای فقرا و دردمندان شد.

پاپ فرانسیس گفت "من همیشه به زندگی قدیس فرانسوای آسیزی فکر می کردم. موقعی که رأی گیری می شد، به یاد جنگ افتادم، قدیس فرانسوای آسیزی اهل صلح و آرامش بود؛ و اینطوری شد که در قلبم نام فرانسیس رو انتخاب کردم".

پاپ فرانسیس بعد از ظهر یکشنبه بدون برنامه قبلی، دقایقی در کناریکی از دروازه های میدان میدان سنت پیتر حضور یافت؛ برای مردم دست تکان داد و به آنها لبخند زد. و با این کار شور و هیجانی در میان حاضران به وجود آورد.

آرژانتینی ها به ویژه از این که رهبر جدید کاتولیک ها از کشور آنها برخاسته، خوشحالند.

هوگو آباتیدادا، گردشگر آرژانتینی می گوید "خیلی خوشحالیم و به پاپ جدید افتخار می کنیم. البته این که ایشون آرژآنتینی هستن در درجه دوم اهمیت قرار داره؛ و ما مطمئنیم که ایشون برای کلیسای کاتولیک و همه دنیا کارهای بزرگی می کنه".

آدلا کاباسا گردشگر اسپانیایی که با اطمینان معتقد است پاپ جدید منشأ تحول در کلیسای کاتولیک خواهد شد می گوید "او حتماً تغییراتی در کلیسا ایجاد می کنه؛ کلیسا رو به اصل و ریشه اش، به جایگاه واقعیش برمی گردونه".

پاپ فرانسیس روز یک شنبه نیز تشریفات و سنت های واتیکان را زیر پا گذارد.

رهبر جدید کاتولیک های جهان پیش از شرکت در مراسم نیایش یکشنبه در حضور ساکنان واتیکان در کلیسای سنت آنا، با مردم دست داد و کودکان آنان را بوسید.

پاپ فرانسیس اول سپس با اتومبیل محوطه کلیسا را ترک کرد تا اولین مراسم عشا ربانی یکشنبه خود را در حضور صدها هزار نفر در واتیکان برگزار کند.
XS
SM
MD
LG