لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

ابراز تردید قانون‌گذاران ایالات متحده نسبت به احیای برجام


سناتور باب منندز در جریان یکی از نشست‌های کمیته روابط خارجی- آرشیو
سناتور باب منندز در جریان یکی از نشست‌های کمیته روابط خارجی- آرشیو

با گذشت هفته‌ها از توقف مذاکرات و یافته‌هایی جدید در خصوص اقدامات غیرسازنده جمهوری اسلامی ایران، سناتورهای عضو کمیته روابط خارجی سنا نسبت به دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید ابراز تردید می‌کنند.

شماری از قانونگذاران آمریکایی که هفته پیش در یک جلسه محرمانه با مقامات دولت بایدن در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران شرکت داشتند، نسبت به رسیدن به یک توافق جدید هسته‌ای با ایران خوش‌بین نیستند.

نشریه خبری-تحلیلی «هیل» با انتشار گزارشی از قول اعضای کمیته روابط خارجی سنا از هردو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نوشت که آنها با ابراز تردید نسبت به رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران، می‌گویند به‌رغم این‌ که دولت آمریکا پیشنهاد روی میز مذاکرات را حفظ کرده است، اما جمهوری اسلامی تمایل کمی به برقراری مجدد توافق برجام نشان می‌دهد.

مذاکرات احیای برجام، که در زمان اجرا، محدودیت‌های قابل توجهی را بر برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها مقرر کرد، مدت‌ها است که متوقف شده است.

به نوشته نشریه اینترنتی هیل باب منندز، رییس کمیته روابط خارجی سنا، پس از جلسه محرمانه هفته پیش با بیان این که نسبت به حصول توافق خوش‌بین نیست، تصریح کرد که به باور دولت بایدن، نگه داشتن این پیشنهاد روی میز «از نظر راهبردی منطقی است.»

این قانون‌گذار دموکرات افزود: «اما من مسیر پیشرفتی به جلو نمی بینم ،‌ از دیدگاه من توافق جدید در درون تشکیلات سیاسی ایران یک گزاره تفرقه انگیز است که احیای توافق را دشوار می‌کند.»

دیگر اعضای کمیته نیز نظرات چندان متفاوتی ندارند.

سناتور جیمز ریش از حزب جمهوری‌خواه نیز نسبت به ادامه مذاکرات خوش‌بین نیست و پس از برگزاری جلسه‌ای با نماینده ویژه دولت در مذاکرات وین به صدای امریکا گفته‌است که به نظر او هیچ چیز تغییری نداشته است.

سناتور ریش گفت: «رفتار ایران تغییر نکرده است. من با مسایلی که در مورد آنها صحبت شد من موافق نیستم. من با توافق ناقص قبلی موافق نبودم، و آن چه این جا در باره‌اش صحبت شد حتی ضعیف‌تر است و وقت رها کردن مذاکرات رسیده‌است.»

ابراز تردید قانونگذاران آمریکایی از به‌سرانجام رسیدن مذاکرات درحالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت آماده رسیدن به یک توافق خوب با قدرتهای جهان است.

سعید خطیب زاده اگرچه مجددا واشنگتن را مسئول توقف مذاکرات برای احیای برجام دانست، افزود که «ما امروز حتی آماده‌ایم در صورتی که واشنگتن تعهدات خود را انجام دهد، به مذاکرات بازگردیم.»

مذاکرات هسته‌ای که در ماه مارس برای رسیدن به یک توافق محتمل به نظر می‌رسید، به‌دلیل اصرار ایران برای خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی، و امتناع امریکا از انجام آن متوقف شد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG