لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

قرارگاه ثارالله تهران سی‌ساله شد


اعتراضات آبان ۹۸
اعتراضات آبان ۹۸

«شهر تهران، نقطه تقابل همه دشمنی‌ها و همگرایی‌های شیاطین عالم است و دشمنان دریافته‌اند که شیب شتاب‌دار نزول قدرت آن‌ها از این نقطه سرچشمه می‌گیرد و در آن همه توطئه‌هایشان خنثی می‌شود.»

این بخشی از سخنان حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در آیین گرامیداشت سی‌امین سالگرد صدور فرمان تاسیس قرارگاه ثارالله تهران است.

او که همزمان فرمانده قرارگاه ثارالله تهران هم هست، افزود:« قدرت فیزیکی یک نظام خوب است، اما اگر حکمت رهبری پشت آن نباشد، آن قدرت به عکس خود تبدیل می‌شود، مانند آمریکا که فاقد یک رهبر با روحیه کاریزما بوده و از قدرت حکمت برخوردار نیست و همین امر باعث فرسایش روح جامعه آمریکایی شده‌است.»

سلامی از تهران به عنوان لنگرگاه آرامش و ثبات انقلاب و جامعه نام برد و تصریح‌ کرد: «تهران شهری با دامنه‌های بین‌المللی و تاثیرات جهانی و نیز با مردمانی آگاه و بصیر است که سختی‌ها را با قدرت آگاهی و ایمان و تحمل پشت سر گذاشته‌اند.»

قرارگاه ثارالله یکی از قرارگاه‌های امنیتی سپاه پاسداران در تهران است که وظیفه آن، مدیریت امنیت پایتخت و دیگر شهرهای استان تهران است. در حقیقت فرمانده این قرارگاه، فرمانده کل سپاه است.

قرارگاه ثارالله در صورت بروز بحران به تشخیص شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت برقراری امنیت شهر تهران را بر عهده‌ می‌گیرد. وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و همه وزارتخانه‌های دولت، در شرایط بحرانی تحت کنترل عملیاتی این قرارگاه قرار می‌گیرند.

ستاد فرماندهی قرارگاه ثارالله در اتوبان نیایش، ضلع غربی مجموعه ورزشی انقلاب مستقر است. در جریان اعتراضات خرداد ۱۳۸۸ قرارگاه ثارالله در سرکوب اعتراضات نقش کلیدی داشت. در دو دهه گذشته هم مسئولیت اصلی سرکوب اعتراضات در محدوده تهران بزرگ و سایر شهرهای استان‌های تهران و البرز برعهده این قرارگاه بوده‌ است.

بهمن ماه گذشته «رادیو فردا» با انتشار سندی با مهر «خیلی محرمانه‌» از یک جلسه «کار گروه پیشگیری از بحران‌های امنیتی معیشت‌پایه» پرده برداشت و اعلام‌کرد: براساس این سند که به امضای فرماندهان قرارگاه ثارالله و جمعی از مسوولان استان تهران رسیده‌ است اعلام شده «جامعه در حالت انفجار زیر پوستی قرار دارد» و نارضایتی‌های اجتماعی در یک‌سال گذشته «۳۰۰ درصد» افزایش داشته‌ است.

برآورد اجلاس فرماندهان سپاه در قرارگاه ثارالله در آن زمان نشان می‌داد، حذف ارز ترجیحی منجر به افزایش هر چه بیشتر قیمت اقلام خوراکی خواهد شد، اما تنها راه مقابله با آن، حذف یارانه دهک‌های بالا و واریز یارانه بیشتر به حساب دهک‌های پایین است تا جلوی اعتراضات و اعتصابات احتمالی مردم گرفته‌شود.

حالا دولت ابراهیم رئیسی ارز ترجیحی را به طور کامل حذف کرده و ارزاق عمومی و اساسی مردم هم گران شده و هر روز صدای اعتراض و اعتصاب نه تنها از گوشه‌ای از شهر تهران بلکه از گوشه گوشه ایران به گوش می‌رسد.

XS
SM
MD
LG