لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

وال استریت ژورنال: اسرائیل «دکترین اختاپوس» علیه برنامه هسته‌ای ایران را کلید زده‌است


تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌‌ای ایران در کرج که ایران گفت در یک «خرابکاری» آسیب دید - آرشیو
تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌‌ای ایران در کرج که ایران گفت در یک «خرابکاری» آسیب دید - آرشیو

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال می‌نویسد که افراد آگاه به یک استراتژی جدید اسرائیل می‌گویند ‌این کشور مشغول پیگیری «دکترین اختاپوس» است که طیف گسترده‌تری از اهداف اساسی در ایران را هدف قرار‌ می‌دهد.

این گزارش می‌گوید که این اقدامات تازه، جدیدترین نسخه تکامل یافته یک استراتژی اعلام شده از سوی نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، است که «دکترین اختاپوس» نام دارد. هدف کلی استراتژی «دکترین اختاپوس» کشاندن نبرد اسرائيل با ایران به داخل مرزهای ایران است. اسرائيل سال‌ها با نیروهای نیابتی ایران در خارج از این کشور درگیر بوده است.

هدف کنونی این برنامه جلوگیری از ساخت کلاهک هسته‌ای، و موشکی است که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند. کارزار اسرائيل همچنین ضربه به برنامه توسعه پهپادهای ایران را در بر می‌گیرد.

نفتالی بنت در اوایل ماه جاری میلادی در یک کمیته پارلمانی گفت: «در سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست اقدام کرده است، و نه فقط علیه بازوهای آن، آنطوری که در دهه‌های گذشته صورت گرفته است.»

بنت گفت: «روزهای مصونیت، که در آن ایران به اسرائیل حمله می‌کند و تروریسم را از طریق نیابتی‌های منطقه‌ای خود گسترش می‌دهد، اما آسیبی نمی‌دید، به پایان رسیده است.»

افراد آگاه به کارزار تازه اسرائيل می‌گویند که این کشور در سال گذشته با استفاده از پهپادهای کوچک، به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کرده و از این طریق عملیات خود علیه ایران را تشدید کرده است.

ایران اخیرا اسرائیل را به کشتن یک مقام ارشد سپاه در تهران در ماه گذشته میلادی متهم کرد. اسرائيل طبق یک سنت دیرین، از رد یا قبول مسئولیت آن حمله خودداری کرد.

همچنین شمار دیگری از ایرانی‌های درگیر در برنامه‌های تحقیقاتی هسته‌ای و نظامی این کشور اخیرا به طور مشکوکی جان باخته‌اند. اکنون این سؤال پیش آمده است که آیا اسرائیل مسئول مرگ آنها بوده است یا خیر.

به گفته افراد آگاه، اسرائیل پس از سال‌ها تمرکز روی تلاش‌های مخفیانه علیه برنامه هسته‌ای ایران، متوجه شده است که ایران در حال حاضر در تولید اورانیوم با درجه تسلیحاتی، پیشرفت قابل‌توجهی داشته است و به همین دلیل کارزار خود را گسترش داده است.

افراد آگاه به کارزار مخفی تکامل‌یافته اسرائيل گفتند که هدف این برنامه اکنون جلوگیری از تولید کلاهک هسته‌ای، و همچنین موشکی است که بتواند چنین کلاهکی را حمل کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، اسرائیل از سال ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۴۰۰ حمله هوایی علیه ایران و متحدانش در سوریه انجام داده است.

XS
SM
MD
LG