لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

نغمه عابدینی: امیدوارم قدرت روحانی پاپ به آزادی همسرم کمک کند


نغمه عابدینی، همسر کشیش ایرانی آمریکایی زندانی در ایران در گفتگو با روزنامه واشنگتن اِگزماینر ابراز امیدواری کرد پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان بتواند به آزادی همسرش کمک کند.

رهبر کاتولیک های جهان قرار است روز پنجشنبه در کنگره آمریکا سخنرانی کند.

نغمه عابدینی ضمن قدردانی از حمایت قانونگذاران آمریکا از سعید عابدینی ابراز امیدواری کرد فرصتی بیابد تا بتواند شخصا برای آزادی همسرش از پاپ کمک بخواهد.

سعید عابدینی در ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی پس از سفر به تهران دستگیر و زندانی شد. او یکی از چهار شهروند آمریکایی است که در ایران زندانی شده یا تحت شرایط سخت قرار دارند.

جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و امیر حکمتی تفنگدار سابق دریایی آمریکا که هر دو شهروندان ایرانی تبار آمریکا هستند به اتهام جاسوسی در ایران زندانی هستند. سرنوشت رابرت لوینسون دیگر شهروند آمریکایی و مامور سابق اف‌بی‌آی که حین انجام ماموریتی برای سیا در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ایران ناپدید شد همچنان مبهم است.

سعید عابدینی از ژوئن ۲۰۱۲ همسر و دو فرزند ۹ و ۷ ساله‌شان را ندیده است. روز شنبه در پیش رو سه سال می‌شود که عابدینی در ایران در زندان به سر می‌برد.​

بیانیه کمیسیون دولتی آزادی مذهب در آمریکا

همچنین در آمریکا، کمیسیون دولتی آزادی مذهب در جهان در آستانه سومین سالگرد زندانی شدن سعید عابدینی بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که حکومت ایران با ادامه زندانی کردن سعید عابدینی، آشکارا آزادی دین و عقیده که در جهان حفاظت شده، نقض می کند. این بیانیه به نقل از رابرت جرج، رئیس کمیسیون می گوید حکومت ایران به طور فعال هرگونه فعالیت مذهبی و عقیدتی را که تایید نکند، سرکوب می کند.

بیانیه می گوید وضعیت آزادی مذهب در ایران مخصوصا برای اقلیت های مذهبی به ویژه بهاییان و افرادی که به مسیحیت تغییر مذهب داده اند، سنی ها و صوفی ها رو به خامت است.

طبق این بیانیه، از زمانی که حسن روحانی به ریاست جمهوری رسیده است، تعداد افرادی که از اقلیت های مذهبی زندانی شده اند رو به افزایش است و این تعداد دست کم به ۳۵۰ نفر رسیده است که شامل حدود ۱۵۰ سنی، بیش از ۱۰۰ بهایی، ۹۰ مسیحی و حدود ۱۰ صوفی می شود.

XS
SM
MD
LG