لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

همسر سعید عابدینی در حاشیه اجلاس سازمان ملل برای آزادی او تلاش می کند


تلاش همسر سعید عابدینی در سازمان ملل برای آزادی این کشیش زندانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

نغمه عابدینی، همسر کشیش ایرانی - آمریکایی که در ایران زندانی است برای پیگیری وضعیت همسرش به نیویورک رفته است.

او امیدوار است بتواند با گفت و گو با مقامات برخی از کشورها و احتمالا مقامات ایران بتواند راهی برای آزادی همسر خود بیابد.

سعید عابدینی، کشیش ایرانی آمریکایی در مهر ماه سال ۱۳۹۱ در ایران بازداشت و در بهمن ماه همان سال به هشت سال زندان محکوم شد. اتهام آقای عابدینی "تشکیل کلیساهای خانگی به قصد بر هم زدن امنیت عمومی" عنوان شده است. او از سه سال پیش در ایران زندانی است.

نغمه عابدینی، قرار است در حاشیه برگزاری اجلاس سازمان ملل متحد درباره وضعیت همسر زندانی خود صحبت کند.

او در مصاحبه با تلویزیون فارسی صدای آمریکا از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست تا به وضعیت همسرش رسیدگی کند.

خانم عابدینی گفت: " اگر موفق بشوم با آقای روحانی در نیویورک دیدار کنم از او خواهم خواست به عنوان یک پدر و یک همسر مشکلات ما را درک کند."

او گفت قبلا با برخی نظیر مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت و گو کرده است.

خانم عابدینی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با جامعه جهانی، از امیدها برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران گفت. او که با سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت و گو کرده بود در این باره گفت: "پس از توافق هسته ای و مذاکرات طولانی ایران و آمریکا در جریان آن گفت و گوها بسیاری گمان می کردند که وضعیت روابط دو کشور کمی تغییر کند، زندانیان آمریکایی ایرانی از زندانهای ایران آزاد شوند و وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود یابد، اما چنین نشد."

دولت آمریکا تا کنون بارها از مقامات ایران خواسته است سعید عابدینی و دیگران شهروندان آمریکایی ایرانی تبار را که در ایران زندانی شده‌اند، آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG