لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

رئیس مجلس ایران: امکان مبادله زندانیان با آمریکا وجود دارد


رئیس مجلس ایران: امکان مبادله زندانیان با آمریکا وجود دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای شرکت در نشست روسای پارلمان های جهان به آمریکا سفر کرده است، در گفتگویی رادیویی از امکان مبادله ایرانیان زندانی در آمریکا با جیسون رضائیان خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در ایران سخن گفته است.

علی لاریجانی در گفتگو با رادیو سراسری آمریکا و در پاسخ به این پرسش که آیا امکان عملی آزادی جیسون رضائیان و سایر ایرانی-آمریکایی های زندانی در ایران وجود دارد، گفت "البته. برای مثال، شماری از ایرانیان هم در آمریکا زندانی هستند.»

هفته گذشته، حسن قشقاوی معاون وزارت امور خارجه ایران گفته بود بحث مبادله آقای رضائیان که به جاسوسی برای آمریکا متهم شده با ایرانیان زندانی در آمریکا مطرح نیست.

آقای قشقاوی تعداد زندانیان ایرانی در آمریکا که در ارتباط با مساله تحریم ها زندانی شده اند را ۱۹ نفر اعلام کرد. در عین حال گفت ۶۰ ایرانی دیگر نیز به جرائم دیگر در زندانهای آمریکا هستند.

جدا از جیسون رضاییان، سعید عابدینی و امیر حکمتی دو شهروند آمریکایی ایرانی تبار زندانی در ایران هستند، که مقامات آمریکا بارها خواستار آزادی آنها شده اند.

کشیش سعید عابدینی در سال ۱۳۹۱ بازداشت و سپس به ۸ سال زندان محکوم شد. اتهام او تشکیل کلیساهای خانگی "به قصد بر هم زدن امنیت ملی" اعلام شده است.

امیر حکمتی تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا هم شهریور ۱۳۹۰ هنگامی که برای دیدار بستگانش به ایران رفته بود، به اتهام "جاسوسی" بازداشت شد. او ابتدا به اعدام و سپس با کاهش مدت محکومیت، به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

جیسون رضاییان و امیر حکمتی اتهام جاسوسی را نادرست خوانده اند. وکیل آقای حکمتی پیشتر گفته بود دولت آمریکا درخواست مبادله او را داده است که این موضوع با تکذیب وزارت خارجه آمریکا مواجه شد.

ایران با برخی از کشورهای جهان موافقتنامه تبادل محکومان امضا کرده است، اما ایالات متحده آمریکا در میان آن کشورها نیست.

پیشتر شاهرخ هدايتی مشاور وزير دادگستری ایران از تبادل زندانی بين ايران و ۱۲ کشور دنيا در سال ۹۳ خبر داده و گفته بود ۱۲۸ تبعه ايرانی برای گذراندن ادامه محکوميت‌شان به ایران انتقال يافتند و ۳۲ تبعه خارجی نيز از ايران به کشورها‌يشان منتقل شدند.

اواخر مرداد ماه امسال نیز اعلام شد در چارچوب موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و عراق، ۱۰۰ نفر از زندانیان ایرانی در عراق به ایران فرستاده شدند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG