لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

تلاش همسر سعید عابدینی برای دیدار با مقامات ایرانی


همسر سعید عابدینی نگران وضعیت این کشیش ایرانی-آمریکایی در زندان است و از تلاش برای دیدار با مقامات ایرانی خبر داده است.

نغمه عابدینی در گفت‌وگو با "کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران" گفته است: "از زمان توافق هسته‌ای ایران و آمریکا، پیگیری‌های وزارت خارجه نسبت به قبل کمتر شده و بیش‌تر سکوت می‌کنند اما در تماس‌هایی که انجام شده گفته‌اند دارند روی موضوع کار می‌کنند و مساله سعید در اولویت پیگیری است ولی جزئیاتی اعلام نکرده‌اند."

به گفته خانم عابدینی او از شانزدهم اردیبهشت ماه امسال خبری از همسرش ندارد و در این روز "ماموران زندان به بهانه بازرسی به سلول سعید هجوم بردند. او را کتک زده، روی زمین انداخته و دستش را پیچانده بودند."

نغمه عابدینی همچنین با اشاره به این‌که بارها سعی کرده‌ است که با مقامات ایرانی تماس بگیرد، عنوان کرده است: "درخواست داده‌ام که با نماینده ایران در سازمان ملل، آقای ظریف وزیر امور خارجه و همین‌طور آقای روحانی دیدار کنم. از راه‌های مختلف درخواست پیگیری کرده‌ام ولی جوابی نگرفته‎ام، با این حال همچنان ادامه خواهم داد."

او قصد دارد همزمان با سفر آقای روحانی به نیویورک برود تا ضمن درخواست برای دیدار با هیات ایرانی تاکید کند که "مساله حقوق بشر و سعید برای جامعه بین‌المللی و مردم آمریکا مهم است."

سعید عابدینی یک کشیش ایرانی-آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی، هنگام کار در یک یتیم‌خانه در ایران دستگیر و به ۸ سال زندان محکوم شد. اتهام آقای عابدینی تشکیل کلیساهای خانگی "به قصد بر هم زدن امنیت ملی" اعلام شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تیر ماه امسال در نشست ملی کهنه سربازان آمریکا با نام بردن از سعید عابدینی در کنار جیسون رضاییان و امیر حکمتی، زندانی شدن آنها را "غیرعادلانه" دانست و تاکید کرد تا آزادی آنها آرام نخواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG