لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

انتقال «پیروز» به بیمارستان؛ حال توله‌یوز ایرانی «پایدار» نیست


«پیروز» روی تخت بیمارستان.
«پیروز» روی تخت بیمارستان.

مدیرکل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست از انتقال دوباره «پیروز» به بیمارستان خبر داد. گفته می‌شود شرایط این توله‌یوز محبوب «پایدار» نیست.

به گفته غلامرضا ‌ابدالی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست، پنجشنبه شب دستگاه گوارش پیروز دچار مشکل شد و دفع نداشت، و به همین دلیل به بیمارستان دامپزشکی مرکزی منتقل شد و پس از انجام معاینات لازم با حال مساعد به پارک پردیسان بازگشت.

او در ادامه افزود که این توله یوز در پارک پردیسان مجددا با مشکلات داخلی مواجه شد و وضعیت مساعدی نداشت و دوباره به بیمارستان منتقل شد.

غلامرضا ابدالی با اشاره به اینکه پیروز از هنگام تولد دچار مشکلات گوارشی و نارسایی کلیوی بود ولی با آن مدارا می‌کرد، گفت «وضعیت او مشکل شده است و پایدار نیست.»

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت کنونی پیروز گفت :«باید ببینیم نتیجه چه خواهد شد.»

پیروز، تنها توله یوز باقی‌مانده ایران که در مرکز تکثیر یوز سمنان به دنیا آمد
پیروز، تنها توله یوز باقی‌مانده ایران که در مرکز تکثیر یوز سمنان به دنیا آمد

پیروز یکی از سه توله یوز ایرانی است که همراه با دو توله دیگر در ۱۱ اردیبهشت به روش سزارین از «ایران»، ماده یوز در استرات متولد شد؛ دو توله دیگر در روزهای نخست جان سپردند و تنها او زنده مانده است.

پیروز از محبوبیت زیادی میان ایرانی‌ها برخوردار است که با علاقه خبرهای مرتبط با او را دنبال می‌کنند. حتی شروین حاجی‌پور در آهنگ مشهور خود «برای» از احتمال از دست رفتن پیروز ‌و انقراض نسل یوزپلنگ ایرانی ابراز نگرانی کرده بود.

بستری شدن او در بیمارستان با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و گذشته از انتقادهای فراوان از مسئولین ایرانی به دلیل بی‌کفایتی آنها در نگهداری از پیروز، بسیاری از کاربران برای این توله یوز آرزوی سلامتی کردند.

XS
SM
MD
LG