لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

سردرگمی مقامات محیط زیست درباره جنسیت توله‌‌یوزها؛ دختران «ایران» نر بودند


یوزهای سه قلوی ایرانی
یوزهای سه قلوی ایرانی

در حالی که پیش از این مقامات اعلام کرده بودند سه توله‌یوز متولد شده در مرکز تکثیر توران ماده و سالم هستند، یکی از آنها تلف شد و سرپرست اداره کل محیط زیست سمنان می‌گوید دو توله باقی‌مانده هم «نر هستند.»

یوز ایرانی ماده که نام آن را «ایران» گذاشته‌اند، یازدهم اردیبهشت سه توله را به روش سزارین به دنیا آورد و مقامات محیط زیست اعلام کردند هر سه توله‌یوز ماده و سالم هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام علی ظاهری ، سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان روز پنج‌شنبه ۱۵ اردیبهشت، اعلام کرد که کارگروه «حقیقت‌یاب» برای بررسی دلیل تلف شدن یکی از سه توله یوز ایرانی» تشکیل شده و «معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان نماینده ویژه رئیس سازمان امروز عازم سمنان» شده است.

سردرگمی مقامات محیط زیست درباره جنسیت توله‌یوزهای متولد شده واکنش‌هایی را از سوی کارشناسان برانگیخته است.

کاوه مدنی، پژوهشگر محیط زیست در واکنش به این خبر در توییتی نوشت: «دختران ایران نر بودند.»

زهرا کشوری، روزنامه‌نگار حوزه محیط زیست، نیز با طرح این پرسش که «آیا سازمان درباره مرگ توله پنهان‌کاری می‌کند؟»، نوشت: «دامپزشک تیم تکثیر یوز، علت مرگ یکی از توله‌ها را چسبندگی ریه نوزاد عنوان کرده، اما در تازه‌ترین اتفاق کارشناس تغذیه تیم عوض شده. پیشتر کسانی علت مرگ توله را تغذیه دانسته‌اند.»

ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست هم می‌گوید: «اول گفتند توله‌ها سه ماده ترگل و ورگل هستند. بعد گفتند نه ببخشید، یکی‌شان از اول هم سالم نبود و خودش مرد. پسانتر گفتند باز هم ببخشید این‌ها نر هستند، نه ماده. مسئله این نیست که ظاهرا فرق یوز نر و ماده را نمی‌دانند و مراقبت هم بلد نیستند، مسئله این است که اگر هم بلد بودند و با بهترین کیفیت هم کارشان را انجام میدادند باز هم این کار اسمش نجات یوز ایرانی از انقراض نیست.»

XS
SM
MD
LG