لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

انتشار تک‌ترانه پینک فلوید در حمایت از اوکراین


دیوید گیلیمور
دیوید گیلیمور

گروه موسیقی «پینک فلوید» از انتشار تک ترانه جدیدی در حمایت از اوکراین خبر داده است.

این اثر «هی هی برخیز» (به انگلیسی: Hey Hey Rise Up) نام دارد و نخستین آهنگ پینک فلوید است که از سال ۱۹۹۴ منتشر می‌شود. این ترانه از روز جمعه هشتم آوریل (۱۸ فروردین) در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد

خواننده این ترانه دیوید گیلیمور نیست بلکه توسط یک هنرمند اوکراینی به نام آندری خلیونیوک اجرا شده و این گروه کهنه‌کار، موسیقی را ساخته و تنظیم کرده است.

آندری خلیونیوک که برای دفاع از میهن به نیروهای مدافع اوکراینی پیوسته بود، هنگامی که در میدان «سوفیسکا» در شهر کی‌یف نگهبانی می‌دهد، آوازی حماسی خواند که انتشار ویدئوی آن در شبکه‌های اجتماعی با استقبال زیادی مواجه شد.

این آهنگ هفته گذشته با استفاده از صدای این خواننده اوکراینی توسط اعضای قدیمی گروه پینک فلوید یعنی دیوید گیلیمور و نیک میسون، به همراه گای پرت و نیتین سامونی در استودیو ضبط شد.

راجر واترز که در اواسط دهه هشتاد میلادی از پینک فلوید جدا شد، در این اجرا شرکت نکرد.

اندری خلیونیوک که اعضای گروه موسیقی «بوم باکس» است، این ترانه اعتراضی قدیمی را که به دوران جنگ جهانی اول و تهاجم روسیه به اوکراین مرتبط است، پنج هفته پیش در میدان سوفیسکا خواند.


او در حال حاضر به دلیل اصابت ترکش خمپاره‌های نیروهای روسی در بیمارستانی در کی‌یف بستری است.

دیوید گیلیمور در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد، گفت که آندری خلیونیوک پس از شنیدن بخش کوتاهی از ترانه از طریق تلفن، موافقت خود را با پخش آن اعلام کرد.

این هنرمند بریتانیایی در ادامه افزود که آنها امیدوارند که در آینده بصورت حضوری با یکدیگر همکاری کنند.

پپینک فلوید تقریبا از سال ۱۹۹۴ از صحنه موسیقی کنار رفته است و علی‌رغم اینکه در سال ۲۰۱۴ یک آلبوم بدون کلام از آثار شنیده‌ نشده خود منتشر کرد، ولی گروهی بازنشسته محسوب می‌شود.

پینک فلوید
پینک فلوید

دیوید گیلیمور برای این پروژه جدید انگیزه‌های شخصی مهمی نیز داشت چرا که صاحب عروس و نوه اوکراینی است و یکی از منتقدین جدی تهاجم نظامی روسیه به این کشور به شمار می‌رود.

او هنگام ضبط ترانه در استودیو، با همکاری مت وایت‌کراوس نماهنگ یا موزیک ویدئویی برای این اثر تهیه کرده است که جمعه هشتم آوریل منتشر می‌شود.

دیوید گیلیمور با اشاره به اینکه هدف او از تولید این پروژه حمایت معنوی از مردم اوکراین است، تأکید کرد تمامی عواید حاصل از انتشار ترانه به سازمان‌های خیریه فعال در رابطه با اوکراین اهدا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG