لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

اد شیرن و ستاره‌های موسیقی ۱۷ میلیون دلار برای پناهجویان اوکراینی جمع‌ کردند


اد شیرن
اد شیرن

تعدادی از ستاره‌های بزرگ موسیقی جهان با برگزاری یک کنسرت خیریه در شهر بیرمنگام انگلیس، موفق به جمع‌آوری بیش از ۱۷ میلیون دلار برای کمک به پناهجویان اوکراینی شدند.

این برنامه که «کنسرت برای اوکراین» نام داشت، با حضور چهره‌هایی مانند اد شیرن، کامیلا کابلو، اسنو پاترول، امیلی سنده، ‌نیل راجرز و شیک برگزار شد و این هنرمندان قطعاتی را بصورت انفرادی و گروهی اجرا کردند.

این کنسرت از طریق شبکه‌های تلویزیونی «آی‌تی‌وی» و «اس‌تی‌وی» پخش شد و تمامی عواید حاصل از آن که شامل فروش بلیت، آگهی‌های تجاری، حمایت مالی، و کمک‌های مردمی است، صرف کمک به هزاران پناهجوی اوکراینی می‌شود که پس از تهاجم نظامی روسیه به ناچار کشور خود را ترک کرده‌اند.

اجرای جمالا، خواننده اوکراینی و برنده رقابت آوازخوانی اروپا» یا «یوروویژن» در سال ۲۰۱۶ یکی از بخش‌های جالب توجه کنسرت بود. او با شور و هیجان زیادی ترانه مشهور خود با عنوان «۱۹۴۴» درباره کوچ اجباری تاتارها توسط استالین را خواند که با شرایط کنونی اوکراین شباهت‌های زیادی دارد.


جمالا که اخیرا از شهر کی‌یف خارج شده است، در حالی که پرچم اوکراین را در دست داشت، از حمایت خوانندگان، نوازندگان، و تمام افرادی که حامی مردم اوکراین هستند‌، قدردانی کرد.

در طول برنامه، تصاویر مختلفی از پناهجویان اوکراینی همراه با داستان‌های تکان‌دهنده آنها نیز پخش شد که تماشاگران را سخت تحت تأثیر قرار داد.

کلیپ‌هایی نیز از اجراهای نوازندگان اوکراینی، از جمله ایلیا بوندارنکو، تهیه شده بود که در زیر بمباران ارتش روسیه در پناهگاه یا زیرزمین در حال هنرنمایی بودند تا امید به زندگی را برای ا‌وکراینی‌ها زنده نگاه دارند.

اجرای مشترک اد شیرن و کامیلا کابلو نیز با استقبال زیادی همراه شد و از بخش‌های قابل توجه برنامه بود.

برخی از هنرمندان مشهور مانند بیلی آیلیش خواننده آمریکایی یا چهره‌های فرهنگی نیز با ارسال پیام‌های ویدئویی حمایت خود را از مردم اوکراین اعلام کردند.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه مسکو همراه شده است و این کشور را در انزوای کامل فرهنگی، هنری، و ورزشی قرار داده است.

در هفته‌های آینده چندین برنامه هنری بزرگ دیگر از جمله کنسرت سازمان «گلوبال سیتی‌زن» به منظور کمک به پناهجویان اوکراینی برگزار خواهد شد.


در کنسرت گلوبال سیتی‌زن که «حمایت از اوکراین» نام دارد، هنرمندانی چون مدونا، گروه یو۲، بیلی آیلیش، ویکند، و گارت بروکس شرکت دارند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین با انتشار بیانیه‌ای ضمن قدردانی از برگزاری این کنسرت، از جهانیان خواست تا از کارزار اینترنتی که به این منظور ایجاد می‌شود، حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG