لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

فروش تابلوی پیکاسو در قرعه کشی اینترنتی


یک تابلوی نقاشی پابلو پیکاسو به ارزش یک میلیون دلار روز ۱۸ دسامبر روی یک سایت خیریه اینترنتی از طریق قرعه کشی به مبلغ تنها ۱۰۰ یورو (برابر با ۱۴۰ دلار آمریکا) به فروش رفت.

جفری گانونو، خریدار تابلو، می گوید دنبال تابلویی می گشت که به دیوار اتاق پذیرایی اش بیاویزد که چشمش به آگهی قرعه کشی فروش تابلوی «مردی با کلاه اپرا» اثر پابلو پیکاسو در حراج ساتبی در پاریس افتاد. او که مدیر پروژه در یک شرکت آتش نشانی است تلفنی به خبرنگار رویترز گفت: «داشتم دنبال یک کار هنری می گشتم، و فکر کردم این تابلو هم چیز خوبی است.»

گانونو به رغم ارزش بالای اثر هنری که به چنگ آورده، عهد کرده است که – حداقل فعلاً – آن را نفروشد.

بلیت برنده او به شماره ۷۴۷۸۱۵ – که روز چهارشنبه گذشته توسط یک سیستم کامپیوتری انتخاب شد – یکی از ۵۰،۰۰۰ بلیت یکصد یورویی بود که در قرعه کشی بخت آزمایی برای جمع آوری اعانه و کمک به انجمن حفظ شهر تاریخی صور در لبنان امروزی به فروش رفت.

سازمان دهندگان برنامه می گویند بلیت ها را افرادی از فرانسه و آلمان تا ایران و قزاقستان خریداری کرده بودند، و عده زیادی از خریداران هم آمریکایی بودند.

این نقاشی متعلق به سال ۱۹۱۴ است، زمانی که پیکاسو به سبک کوبیسم رو آورده بود؛ و انجمن حفظ شهر تاریخی صور با استفاده از یک وام بزرگ بانکی آن را از یک گالری در شهر نیویورک خریداری کرد. سازمان دهندگان این برنامه می گویند تابلو را به مبلغ اندکی کمتر از یک میلیون دلار – قیمت تعیین شده از سوی کارشناسان حراج خانه ساتبی – خریداری کردند.

اولیویه پیکاسو، نوه پابلو پیکاسو چراغ سبز برای فروش تابلو را داده بود. وی گفت پدربزرگم از دیدن این که اثرش به یک کار خیر اختصاص یافته بسیار خرسند می شد: «پدربزرگم در همه کاری پیشگام بود. در زندگی عشقی، در آثار هنری، ... و مطمئنم اگر این جا بود به این هدف کمک می کرد.»

صاحب کنونی تابلو می گوید هنوز باورم نمی شود که چنین شانسی به من روآورده: «هنوز بهت زده ام. آخر، قبلاً هیچ وقت همچو چیزی برنده نشده بودم.»
XS
SM
MD
LG