لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

پرتره معشوقه عریان پیکاسو، رکورد فروش یک تابلوی نقاشی درحراجی کریستی نیویورک را شکست


پرتره معشوقه عریان پیکاسو، رکورد فروش یک تابلوی نقاشی درحراجی کریستی نیویورک را شکست
پرتره معشوقه عریان پیکاسو، رکورد فروش یک تابلوی نقاشی درحراجی کریستی نیویورک را شکست

نقاشی «عریان، برگ سبز و تندیس» پابلو پیکاسو که درسال ١٩٣٢ از معشوقه آن زمان او، ماری ترزا والترز کشیده شده است روز سه شنبه به مبلغ ١٠٦/٥ میلیون دلار در حراجی معروف کریستی درشهر نیویورک به فروش رفت. این گرانقیمت ترین اثر هنرنقاشی است که تا این تاریخ به فروش رفته است.

مارک پورتر مدیر حراجی کریستی در نیویورک به خبرنگاران گفت:«من فکر می کنم فروش روز گذشته تابلوی پیکاسو ثابت می کندکه یک اثرنقاشی خوب می تواند درهرگونه شرایط اقتصادی، چه بد و چه خوب به بالاترین قیمت به فروش برود.»

پورترگفت که حراج «عریان، برگ سبز و تندیس» پیکاسو از ٥٨ میلیون دلار آغاز شد و ٩ خریدار اصلی ازاقصی نقاط جهان، آسیا، ایالات متحده، اروپا و حتی شوروی سابق در این حراجی شرکت داشتند.

درزمانی که این گزارش از نیویورک به سراسر جهان مخابره می شد، نام خریدار و برنده حراجی که مبلغ ٩٥ میلیون دلار به اضافه مالیات و هزینه حراجی (جمعا ١٠٦ و نیم میلیون دلار) برای تابلوی پیکاسو پرداخته است اعلام نشده بود.

تابلوی «عریان، برگ سبز و تندیس» از متعلقات «فرانسیس برودی» کلکسیونر ساکن شهر لس آنجلس بود که سال گذشته در سن ٩٣ سالگی درگذشت. سیدنی، همسرخانم برودی، یک مشاوراملاک ساکن این شهرنیز در سال ١٩٨٣ درگذشته است. ناظران املاک این زن و شوهرثروتمند تابلوی پیکاسو و بیش از ٨٠ قطعه اثرهنری دیگر را در اختیار حراجی کریستی گذاشتند که درمیان آن هاعلاوه بر نقاشی پیکاسو، چند مجسمه ازآثار«آلبرتو جیاکومتی» نیز به حراج گذاشته شد.

گرانقیمت ترین اثرهنری که پیش از فروش تابلوی «عریان، برگ سبز و تندیس» پیکاسو درجهان به فروش رفته یک مجسمه ٦ فوتی از آثار «آلبرتو جیاکومتی» است که «مرد دونده» نام دارد. مرکز هنری و حراجی «ساتبی» Sotheby درشهر لندن این اثر را در اوائل سال جاری به مبلغ ٦٥ میلیون پوند برابر با ١٠٤ میلیون دلار فروخت.

هرچند صاحبان کلکسیون های خصوصی آثاربرجسته هنری درمیان خود مبادلاتی انجام داده اند که برخی از آن ها به ١٠٠ میلیون دلار هم رسیده است اما فقط یک تابلوی دیگر توانسته است به چنین مبلغی بین آن ها فروخته شود که آن هم یکی دیگر از آثار پابلو پیکاسو بوده است.

درسال ٢٠٠٤، حراجی Sotheby در لندن تابلوی «پسربچه با پیپ» که به دوران «آبی» پیکاسو و سال ۱۹۰۵ میلادی باز می گردد را به مبلغ ۱۰٤ میلیون دلار فروخت. «ساتبی» یک بار دیگر مبلغی در حدود ٩٥ میلیون دلار برای یکی دیگر از تابلوی های پیکاسو متعلق به سال ١٩٤١ که آن هم پرتره ای از یکی دیگر از معشوقه های این هنرمند به نام «دورا مار» بود به دست آورد.

خانواده برودی تابلوی«عریان، برگ سبز وتندیس» را در سال ١٩٥١ از گالری «پل روزنبرگ» در نیویورک ابتیاع کردند. در آن زمان این زوج هنردوست مبلغ ١٩ هزار دلار برای آن پرداختند که برابر است با با ١٦٦ هزار دلار امروزی.

نقاشی «عرین، برگ سبز و تندیس» با رنگ هایی زنده و شاد تصویری شهوانی و نفسانی است از«والترز» دخترنوجوان هفده ساله ای که پیکاسو در مقابل فروشگاه «گالری لافایت» در پاریس با او آشنا شد. در زمان کشیدن این نقاشی «والترز» ٢٢ سال داشت و پیکاسو ٥٠ ساله بود.

تفاوت های میان این تابلو وپرتره های همسر پیکاسو اولگا

تصویر«عریان، برگ سبز و تندیس» نقطه مقابل پرتره هایی است که پیکاسو در همان زمان از همسرخود، بالرین روسی، «اولگا خوخلوآ» کشیده است. اغلب نقاشی هایی که از اولگا کشیده شده با استفاده از رنگ های تاریک و درحالت ها و کادرهای محدودی چون نشسته روی صندلی بوده است. در حالی که پرتره ای که از روی «والترز» که موهایی طلائی واندامی ورزیده داشته کشیده شده، سرشار از زنگ و نور و حرکت است.

پیکاسو درماه های اول سال ١٩٣٢ که با شور و هیجانی بی حد برای برگزاری نمایشگاهی در گالری «ژرژ پتیت» پاریس آماده می شد تابلوهای زیادی با استفاده از «والترز» به عنوان مدل خود کشیده است.

یکی از معروف ترین این تابلو ها«والترز» را نشان می دهد که روی یک صندلی راحتی به خواب رفته است. این تابلو هم اکنون متعلق به یک کلکسیونر به نام«استیو وین» است. تابلوی دیگری از همین دوران که این زن جوان را شکفته، شاداب و شاید آبستن نشان می دهد به نام «دختری در مقابل آینه» درموزه هنرهای مدرن نگهداری می شود.

مسئول هنری بخش آثارمدرن هنرمندان امپرسیونیست در حراجی کریستی ،کانر جوردن می گوید:«حضور این آثار مرتبط بهترین وسیله برای رسیدن به ارزش و بهای واقعی «عریان، برگ سبز وتندیس » بوده است.»

درعین حال جوردن معتقد است که این اثرخود به تنهایی درمرتبه والایی ازهنرقرارگرفته است و نمایانگرعمیق ترین احساسات بشری وابسته به عشق، هوس، خواست های انسانی و تعلقات است.

مایکل ماس، کارشناس اقتصادی ساکن نیویورک واقعه کم نظیرفروش تابلوی پیکاسو در حراج کریستی را «یک سرمایه گذاری موفق» خواند و گفت:«در اینجا ما یک اثر از هنرمندی داریم که به مدت ١٠٠ سال از معروفیت جهانی برخوردار بوده است و هنوز هم درصدر هنرمندان نقاش جهان قراردارد. بنا براین کلکسیونری که برای اینگونه آثار هنری سرمایه گذاری می کند می تواند مطمئن باشد که سرمایه اش هرگز ازدست نخواهد رفت.»

XS
SM
MD
LG