لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۷

کایلی مور گیلبرت: آن قدر در زندان تحت فشار بودم که به خودکشی فکر کردم؛ سپاه می‌خواست جاسوس شوم


کایلی مور گیلبرت روی توئیتر خود عکسی از دیدار با نخست وزیر استرالیا را منتشر کرد.
کایلی مور گیلبرت روی توئیتر خود عکسی از دیدار با نخست وزیر استرالیا را منتشر کرد.

کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه بریتانیایی‌-‌استرالیایی در اولین مصاحبه خود پس از آزادی از ایران، به شرایط نگهداری خود اشاره کرده و گفت هفت ماه انفرادی او به مثابه شکنجه روانی بوده و آن زمان حتی به خودکشی هم فکر کرده است. او افزود: سپاه گفت اگر برایشان جاسوسی کنم، من را آزاد می‌کنند.

خانم گیلبرت در این گفت‌وگو که با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز استرالیا انجام داد گفت: من را در اتاقی چهار در چهار متر گذاشتند که تنها چیزی که در آن بود، یک تلفن برای ارتباط با زندانبان‌ها بود و هیچ چیزی دیگری نداشت. فشار روانی باعث شد حتی من درد فیزیکی داشته باشم.

او افزود: این شرایط به طور کل دیوانه کننده و مخرب است. با خودم فکر می‌کردم اگر بتوانم به زندگی خود پایان بدهم، این کار را خواهم کرد.

کایلی مور گیلبرت در سال ۲۰۱۸ در ایران دستگیر شده و پس از ۹ ماه زندان، به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او چند ماه پیش و در ازای آزادی سه شهروند ایرانی خارج از کشور، آزاد شده و به استرالیا بازگشت.

او همچنین در مصاحبه خود گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند بار به او پیشنهاد کرد «اگر قبول کند برای نظام جاسوسی کند، او را آزاد خواهند کرد.»

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

XS
SM
MD
LG