لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

قانونگذاران بریتانیایی: سپاه تروریست شناخته شود؛ هشدار به تهران به خاطر گروگان گیری


گروهی از قانونگذاران بریتانیایی از بوریس جانسون خواستند که سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کند. 

یک گروه از قانونگذاران بریتانیایی روز چهارشنبه ۲۶ آذر در گزارشی از ‌دولت این کشور‌ خواستند رهبری یک تلاش‌ بین المللی برای جایگزین کردن برجام با توافقی دیگر را برعهده بگیرد و روابط سخت‌گیرانه تری با ایران در پیش بگیرد. آنها از بوریس جانسون خواستند که سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قانونگذاران جزء کمیته ناظر بر روابط خارجی پارلمان بریتانیا هستند و می گویند برجام که قرار بود برنامه موشک های بالیستیک ایران را مهار کند، اکنون «پوسته ای از توافق است» و به گفته آنها در شرایط غیرقابل ترمیمی قرار دارد.

این گروه از نمایندگان بریتانیایی همچنین توصیه کرده اند که بریتانیا مانند ایالات متحده، سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمانی تروریستی بشناسد.

در گزارش این قانونگذاران آمده است که سپاه به روشنی از تروریست ها و بازیگران غیردولتی حمایت می کند و حمایتش ادامه دار است و هدفش تضعیف ثبات منطقه است.

در همین حال، این قانونگذاران به تهران نسبت به بازداشت خودسرانه شهروندان خارجی و دو تابعیتی هشدار دادند و می گویند این اقدامات به منزله «گروگان گیری دولتی» است.

تام توگنها، رئیس کمیته ناظر بر روابط خارجی پارلمان، می گوید به رغم نیت های خوبی که پشت برجام بود، این توافق بر پایه های سستی استوار شده بود.

XS
SM
MD
LG