لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

نشست بررسی راه‌های پایان دادن به گروگان‌گیری با حضور سه گروگان سابق در ایران برگزار شد


از راست: ژیو وانگ، بری روزن و نزار زکا
از راست: ژیو وانگ، بری روزن و نزار زکا

در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن و با حضور سه گروگان سابق آمریکایی در ایران، جلسه‌ای با هدف بررسی راه‌های پایان دادن به گروگان‌گیری، آزادسازی گروگان‌های فعلی، و نحوه مذاکره با ایران بررسی شد.

در این جلسه که روز جمعه ۲۴ بهمن و به شکل مجازی با ویدئو کنفرانس انجام شد، بری روزن، گروگان سابق در زمان حمله به سفارت آمریکا در تهران، نزار زکا، شهروند لبنانی و مقیم دائم آمریکا، و ژیو وانگ، محقق دانشگاه پرینستون، که هر دو در سال‌های اخیر از ایران آزاد شدند،‌ حضور داشتند.

بری روزن در این جلسه در پاسخ به این که پرسش که چطور باید با گروگان‌گیری مقابله کرد گفت: «به نظر من نیاز است توافقی بین‌المللی میان ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و دیگر کشورها وجود داشته باشد که بگوید آن‌ها هیچ‌گونه مذاکرات یا توافقی با ایران را - حتی اگر امکان رسیدن به توافق هسته‌ای وجود داشته باشد - نخواهند پذیرفت، تا زمانی که ایران تمامی گروگان‌ها را آزاد کرده و هرگونه گروگان‌گیری را برای همیشه پایان دهد.»

نزار زکا در بررسی این پرسش گفت: «سه نکته داریم که امیدواریم دولت فعلی آمریکا در مسئله گروگان‌ها مدنظر قرار دهد:‌ اول، با ایران هیچ‌گونه مذاکره‌ای نشود و هیچ مذاکره‌ای شروع نشود مگر این که تمامی گروگان‌ها آزاد شده باشند. دلیلش این است که به محض این که سر میز مذاکره با ایران می‌نشینید، همین یک بُرد برای ایران است و تا وقتی که آن‌ها گروگان دارند، نباید گذاشت آنها بُردی کسب کنند.»

آقای زکا افزود: «دوم، در جریان مذاکرات که پروسه‌ای بی‌پایان با رژیم ایران است اگر هرگونه گروگانی گرفته شود، مذاکرات باید درجا قطع شود. و سوم، در صورت رسیدن به توافق و بعد از امضای آن، باید بندی برای بازگشت فوری تمامی اقدامات تنبیهی در صورتی که بار دیگر گروگان گرفته شود، وجود داشته باشد. و این راهی است که ما می‌خواهیم این الگوی گروگان‌گیری را که ایران از زمان انقلاب اجرا کرده است، متوقف کنیم.»

ژیو وانگ که پس از امضای توافق هسته‌ای موسوم به برجام به ایران رفت و دستگیر شد گفت: «به نظرم بسیار مهم است که ایالات متحده و جامعه جهانی گردهم آمده و مکانیسمی پیدا کنند که گروگان‌گیر‌ها، به ویژه گروگان‌گیران مورد حمایت حکومت، را پاسخگو کند. بدون داشتن چنین مکانسیمی که این افراد بابت آن هزینه - نه به لحاظ مالی - بدهند، و تا وقتی سازوکاری برای پاسخگو کردن آن‌ها نداشته باشیم،‌ نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم.»

در جریان این جلسه همچنین اعلام شد که در حال حاضر حدود ۴۳ شهروند آمریکایی در خارج از آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند. بری روزن افزود ایران در حال حاضر، ۱۰ شهروند خارجی - شامل شهروندان آمریکایی، دوتابعیتی، آلمانی، بریتانیایی، و سوییسی - را گروگان خود دارد.

بری روزن در میان گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران بود که پس از ۴۴۴ روز آزاد شد. ژیو وانگ که برای تحقیق در مورد تاریخ قاجار به ایران سفر کرده بود، در سال ۲۰۱۶ دستگیر شد. نزار زکا، سال ۲۰۱۵ برای یک کنفرانس به ایران دعوت شده بود؛ ولی پیش از خروج دستگیر شد. ژیو وانگ و نار زاکا در سال ۲۰۱۹ آزاد شدند.

سیامک و باقر نمازی شهروندان ایرانی آمریکایی، مراد طاهباز با داشتن شهروندی از آمریکا،‌ بریتانیا و ایران، انوشه آشوری شهروند بریتانیایی ایرانی، و کامران قادری از جمله افرادی هستند که هنوز در ایران در زندان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG