لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

شماری از سناتورهای آمریکا از تصویب قانون باب لوینسون برای پاسخگویی کشورها در خصوص گروگان‌گرفتن شهروندان آمریکایی تقدیر کردند


سناتور مارکو روبیو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا
سناتور مارکو روبیو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا

سناتور مارکو روبیو با صدور بیانیه‌ای به همراه شماری دیگر از اعضای سنای آمریکا، از تصویب قانون باب لوینسون برای پاسخگویی در خصوص گروگانگیری تقدیر کرد.

در این بیانیه که شامگاه سه‌شنبه دوم دی‌ ماه منتشر شد، مارکو روبیو سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا گفت: این قانون که به نام باب لوینسون، شهروند فلوریدا و مامور سابق اف‌بی‌آی که ناعادلانه توسط رژیم ایران دستگیر شده و طولانی‌ترین گروگان تاریخ آمریکا شد، نامگذاری شده، طرحی با حمایت هر دو حزب است و به دولت آمریکا منابعی می‌دهد تا گروگان‌های آمریکایی را به خانه بازگرداند.

این مصوبه کنگره، نهادها و راهکارهایی را برای رسیدگی به وضعیت شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به ناحق دستگیر و زندانی می‌شوند، پایه‌گذاری می‌کند. این طرح قانونی همچنین به رئیس جمهوری آمریکا و نماینده ویژه در امور گروگان‌ها اختیارات بیشتری می‌دهد تا امور مرتبط به بازپس‌گیری و آزادی گروگان‌ها را دنبال کنند.

این قانون جدیدترین تلاش قانونگذاران آمریکایی برای پاسخگو کردن حکومت‌هایی است که شهروندان آمریکایی را گروگان می‌گیرند. جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی است که چندین شهروند آمریکایی را به بهانه‌های امنیتی زندانی کرده است. در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری، انوشه آشوری و کایلی مور گیلبرت، در ایران به زندان افتاده‌اند.

باب منندز سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، پاتریک لیهی سناتور دموکرات ایالت ورمانت، کریس کونز سناتور دموکرات ایالت دِلِوِر، و جین شاهین سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر در سنای آمریکا دیگر سناتورهایی هستند که در این بیانیه به سناتور کروز پیوستند.

رابرت (باب) لوینسون، از مأموران سابق اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام روز فروردین در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.

ایالات متحده دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در ربودن باب لوینسون، تحریم کرد.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

همچنین در تازه‌ترین مورد گروگان‌گیری شهروندان ایالات متحده در کشورهای دیگر، پل ویلن، شهروند آمریکایی، روز دوشنبه ۲۶ خردادماه، در دادگاهی محرمانه در شهر مسکو روسیه، بدون برخورداری از حق دادرسی منصفانه، به اتهام «جاسوسی» به ۱۶ سال زندان محکوم شد. آقای ویلن در دادگاه اتهاماتش را رد کرده و بر بی گناهی خود تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG