لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

کاخ سفید در چهاردهمین سالگرد ربوده شدن رابرت لوینسون: ایران را پاسخگو نگه می‌داریم


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید همزمان با چهاردهمین سالگرد ربوده شدن رابرت لوینسون در ایران گفت به رغم تلاش‌ها برای به دست آوردن مکان آقای لوینسون، ما هنوز هیچ پاسخی نداریم؛ با این حال، ما به درخواست برای دریافت پاسخ و پاسخگو نگه داشتن ایران برای ربوده شدن، بازداشت و مرگ احتمالی او ادامه می‌دهیم.

سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند منتشر شد، افزود: ما تا بازگشت تمامی شهروندان‌مان که به اشتباه در ایران و دیگر نقاط جهان نگهداری شده‌اند،‌به تلاش‌مان ادامه می‌دهیم.

رابرت (باب) لوینسون، از مأموران سابق اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد. خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام فروردین ۱۳۹۹ در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.

دولت قبلی ایالات متحده دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در ربودن باب لوینسون، تحریم کرد.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

XS
SM
MD
LG