لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

طالبان مرکز رادیو و تلویزیون هلمند را تصرف کرد؛ مسئولیت حمله به خانه سرپرست وزارت دفاع افغانستان را پذیرفت


انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان - چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان - چهارشنبه، ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

مهدی مهرآئین، صدای آمریکا - حمله های گروه طالبان برای تصرف شهرهای مختلف در سراسر افغانستان شدت گرفته و مراکز دفاعی و امنیتی واقع در منطقه به شدت حفاظت شده سبز در کابل نیز از روز سه شنبه هدف حمله‌های گسترده و انفجارهای بزرگ بوده اند.

بر اثر انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در شامگاه سه شنبه در نزدیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان، و به دنبال آن در تیراندازی‌های پراکنده، ۸ غیرنظامی کشته و بیش از ۲۰ تن زخمی شدند. میرویس استانکزای، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، می گوید همه حمله کنندگان توسط نیروهای امنیتی از پای درآمده‌اند.

بسم الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان که از انفجار جان سالم به در برده است می گوید، حمله سه‌شنبه شب، انتحاری بوده است.

حمله به قلب امنیتی ترین منطقه افغانستان در کابل، نشان دهنده اوج گیری خشونت‌ها در آستانه خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا و ناتو از افغانستان تا پایان ماه جاری میلادی است.

عبدالفهیم از بستگان یکی از زخمی شدگان انفجار، وضعیت را وحشتناک توصیف می کند.

دقایقی پس از انفجار در منطقه سبز، صدها تن از اهالی کابل و مناطق اطراف، به خیابان‌ها ریختند و در پشتیبانی از نیروهای نظامی و امنیتی دولتی و در مخالفت با طالبان، شعار سردادند.

همزمان، تلاش طالبان برای تصرف هرات و لشکرگاه ادامه دارد و مرکز رادیو تلویزیون لشکرگاه مرکز استان هلمند به تصرف طالبان درآمده است.

در همین حال رویترز روز چهارشنبه ۱۳ مرداد گزارش داد که در اثر انفجار بمب در نزدیکی دفتر اداره اصلی امنیت افغانستان در شهر کابل سه نفر زخمی شدند. این انفجار چهارشنبه ‌‌و ساعاتی پس از آن روی داد که نیروهای طالبان به منزل سرپرست وزارت دفاع افغانستان حمله کردند.

طالبان اواخر سه شنبه مسئولیت حمله به منزل بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان را بر عهده گرفت ولی هنوز هیچ گروهی درباره انفجار کابل اظهار نظری نکرده است.

XS
SM
MD
LG