لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

واشنگتن و کابل می‌خواهند روند مذاکرات صلح افغانستان تسریع شود 


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

یک روز پس از انتقاد رئیس جمهوری افغانستان از ایالات متحده به دلیل ناامنی به وجود آمده توسط طالبان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به اشرف غنی، رئیس جمهوری آن کشور، اطمینان داد که دولت بایدن «تعهدی محکم و پایدار به افغانستان» دارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت، دو طرف خواستار تسریع مذاکرات صلح و دستیابی به یک راه حل سیاسی شدند؛ راه حلی که «فراگیر باشد، حقوق تمامی افغانستانی‌ها از جمله زنان و اقلیت‌ها را محترم بشمارد، امکان اظهارنظر تمامی مردم افغانستان در انتخاب رهبرا‌‌ن‌شان را فراهم کند، و نگذارد از خاک افغانستان برای تهدید ایالات متحده و متحدان آن استفاده شود.»

در این گفتگوی تلفنی که روز سه‌شنبه، ۱۲ مرداد، انجام شد، هر دو طرف حملات جاری توسط طالبان را محکوم کردند.

روز قبل از این مکالمه، رئیس جمهوری افغانستان در سخنانی در پارلمان کشورش گفته بود خروج نیروهای آمریکا و ناتو باعث شده طالبان جرأت پیدا کند و حملات خود را افزایش دهد. رئیس جمهوری افغانستان به پارلمان کشورش اطمینان داد طرحی دارد که می‌تواند ظرف شش ماه وضعیت بد امنیتی را بهبود بخشد.

از ماه مه که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خبر خروج نیروهای آمریکا تا پایان ماه اوت را اعلام کرد، طالبان کارزاری را برای تسخیر مناطق تحت کنترل دولت مرکزی به راه انداخت.

این گروه پس از پیشروی به سوی مناطق دورافتاده و مرزی و بیرون راندن نیروهای ارتش، اکنون روی به مراکز استان‌ها آورده است.

در این بین غیرنظامیان بی‌شماری کشته شده و برخی نیز به سمت کشورهای همسایه فرار کرده‌اند.

سرازیر شدن سیل پناهجویان و تحولات سریع امنیتی در افغانستان موجب نگرانی کشورهای همسایه شده است. به گزارش رویترز، روسیه و ازبکستان یک مانور مشترک پنج روزه را در مرز ازبکستان با افغانستان آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG