لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

آمریکا با برنامه «اولویت شماره ۲» به هزاران شهروند افغانستانی اقامت دائم می‌دهد


انجمن «هیچکس نباید جا بماند» می گوید سیصد نفر از مترجمان افغانستانی ارتش آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند.
انجمن «هیچکس نباید جا بماند» می گوید سیصد نفر از مترجمان افغانستانی ارتش آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد برنامه تازه خود با عنوان «اولویت شماره ۲» را برای هزاران شهروند افغانستان که در معرض خطر خشونت طالبان هستند معرفی کرد.

بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا برنامه «اولویت شماره ۲» به شهروندان مورد نظر افغانستان، از جمله کسانی که با نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان همکاری کرده اند، و اعضای درجه یک خانواده این افراد که ممکن است در معرض خطر باشند اجازه می دهد از فرصت اقامت دائم در ایالات متحده استفاده کنند.

این برنامه برای آن دسته از شهروندان افغان که واجد شرایط استفاده از ویزای ویژه مهاجرتی (اس آی وی) نیستند، در نظر گرفته شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود به شرایطی که شهروندان افغانستان بر اساس آن می توانند از برنامه «اولویت شماره ۲» استفاده کنند اشاره کرده است. بر این اساس، این برنامه از جمله مخصوص کسانی است که در افغانستان برای رسانه ها و یا سازمان های غیردولتی مستقر در آمریکا کار کرده اند.

همچنین، وزارت خارجه آمریکا می گوید آن دسته از افغان هایی که با برنامه ها و پروژه های تامین مالی شده توسط دولت امریکا همکاری کرده اند می توانند برای استفاده از برنامه جدید این وزارتخانه اقدام کنند.

سازمان غیردولتی «اول حقوق بشر» از برنامه وزارت خارجه آمریکا برای پذیرش تعداد بیشتری از شهروندان افغانستان در خاک ایالات متحده استقبال کرد و آن را به مثابه پیشنهاد «آینده ای درخشان» به این شهروندان در آمریکا دانست.

جنیفر کوگلی، مدیر ارشد روابط دولتی در سازمان «اول حقوق بشر»، در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده است برنامه « اولویت شماره ۲» را نشان دهنده آن دانست که دولت آمریکا به اهمیت اسکان مجدد شهروندان واجد شرایط افغانستانی در آمریکا واقف است. با این حال خانم کوگلی می گوید برنامه جدید وزارت خارجه روندی طولانی برای پذیرش واجدین شرایط در نظر گرفته است.

دولت آمریکا پیشتر از طریق اعطای ویزای ویژه مهاجرتی به همکاران ارتش آمریکا در افغانستان، شماری از آنها را به آمریکا انتقال داده و قرار است این روند ادامه یابد.

وزارت خارجه آمریکا می گوید بر اساس طرح اعطای ویزای ویژه مهاجرتی برای مترجم‌ها و کسانی که با ارتش و دولت آمریکا در افغانستان کار ‌کرده‌اند، تا کنون هفتاد هزار تبعه افغانستان که واجد شرایط بوده‌اند، به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

در پی خروج نیروهای ناتو و آمریکا از افغانستان و شدت گرفتن تنش‌های میان دولت و طالبان، این روند سرعت بیشتری گرفته است.

اخیرا موج نگرانی‌ها در مورد سرنوشت مترجم‌های افغانستانی نیروهای آمریکایی افزایش یافته است. بر اساس برآورد انجمن غیر دولتی «هیچکس نباید جا بماند»، تا کنون سیصد نفر از مترجمان افغانستانی ارتش آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG