لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

واکنش وزارت خارجه ایالات متحده به دیدار روز جمعه اعضای برجام در غیاب آمریکا: گام مثبتی است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به خبر دیدار نمایندگان عضو توافق هسته‌ای برجام به میزبانی اتحادیه اروپا، آن را گامی مثبت دانست و همچنین خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شد که ناعادلانه در ایران به زندان افتاده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۲ فروردین و در کنفرانس خبری خود گفت: «من از خبر دیدار اروپا در مورد برجام مطلع شدم. ما آن را گامی مثبت می‌دانیم و دقیقا به این دلیل که ما برای چند هفته است به وضوح گفته‌ایم ما حاضر به بازگشت به اجرای تعهدات خود در قالب برجام هستیم اگر ایران هم چنین کاری کند. ما علنی هم گفته‌ایم که مشغول گفت‌وگو با شرکای‌مان در گروه پنج به علاوه یک و دیگر جاها برای بهترین راه رسیدن به آن - از جمله از راه چندین مورد گام‌های متقابل - هستیم.»

آقای پرایس افزود: «اعلام امروز اروپا گام مثبتی است به ویژه اگر به سمت پیشرفتی در بازگشت دوگانه به اجرای تعهدات که از آن چند هفته است صحبت می‌کنیم، باشد.»

دفتر جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد روز جمعه ۱۳ فروردین جلسه‌ای با نمایندگان حاضر در توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام به شکل مجازی و بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود.

اشاره به ادامه بازداشت سیامک نمازی

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با نزدیک شدن به فرا رسیدن به دو هزار روز از زندانی شدن سیامک نمازی در ایران گفت: «دو هزار روز به شکل غیرعادلانه و دور از خانواده و بازداشت از سوی ایران را به حتم ما در یاد داریم و درخواست خود را دوباره مطرح می‌کنیم که از روز اول از راه‌های متفاوت گفته‌ایم: ما هیچ اولویتی بالاتر از بازگرداندن آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران زندانی یا ناپدید شده‌اند نداریم. این هدف ما می‌ماند. به وضوح گفته‌ایم با متحدان و شرکای خود کار می‌کنیم و با ایرانی‌ها هم در این خصوص، رک و صریح بوده‌ایم.»

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG