لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

دفتر مسئول سیاست ‌خارجی اتحادیه اروپا: نشست اعضای برجام جمعه بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود


کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل
کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل

دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد روز جمعه ۱۳ فروردین جلسه‌ای با نمایندگان حاضر در توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام به شکل مجازی و بدون حضور آمریکا برگزار می‌شود.

بنا بر بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۱۲ فروردین از سوی دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، انریکه مورا، معاون سیاسی جوزپ بورل، به نمایندگی از او ریاست این جلسه را برعهده دارد و نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و ایران در این جلسه حضور خواهند داشت.

این بیانیه افزود، شرکت‌کنندگان در این جلسه در مورد ابعاد بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته‌ای برجام و راه‌های اطمینان از اجرای موثر و کامل این توافق از سوی همه طرف‌ها را بررسی خواهند کرد.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته بود اگر جلسه‌ای از سوی اتحادیه اروپا برای بررسی برجام برگزار شود، ایالات متحده حاضر است در آن حاضر شود. ایران آن زمان این پیشنهاد را رد کرد.

یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در رد پیشنهاد آمریکا و اروپا برای مذاکره مستقیم در مورد برجام آن را ناامیدکننده توصیف کرد اما از آمادگی آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام خبر داد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG