لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

رویترز: آژانس از نقض بیشتر برجام توسط ایران خبر داد؛ فعال شدن چهارمین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز


ساختمان مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی
ساختمان مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی

یک گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز پنجشنبه ۱۲ فروردین به دست رویترز رسیده است، می‌گوید ایران با انجام اقدامی دیگر در نقض بیشتر برجام، غنی‌سازی اورانیوم با چهارمین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته «آی‌آر-۲ام» را در تاسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده است.

این گزارش می‌گوید روز چهارشنبه ۱۱ فروردین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران فعالیت چهارمین آبشار سانتریفیوژها در نطنز را با تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم در آنها، آغاز کرده است.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا اعلام کرده بود که تهران برای احیای برجام «عجله‌ای» ندارد. او همچنین گفت ایران حاضر است به توافق اصلی برگردد در صورتی که آمریکا تحریم ها را به طور ملموس بردارد و تهران این امر را «راستی آزمایی» کند.

به گزارش بلومبرگ و به نقل از نشریه پولیتیکو، مقامات دولت بایدن ممکن است همین هفته، برای تسریع در شروع مذاکرات، پیشنهاد تازه ای را مطرح کنند. این پیشنهاد از ایران می خواهد برخی از اقدامات هسته ای تحریک آمیز نظیر کار با سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم خود را در ازای برداشتن برخی از تحریم های اقتصادی آمریکا، متوقف کند.

XS
SM
MD
LG