لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

رئیس کمیته روابط خارجی سنا: ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند


سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا
سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، ضمن حمایت از موضع پرزیدنت بایدن در قبال ایران، تاکید کرد که ایران باید غنی‌سازی را متوقف کند.

سناتور منندز روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن با صدور بیانیه‌ای گفت: «من از پرزیدنت بایدن که آخر هفته گذشته گفت دولت او معافیت تحریمی شاخصی را به ایرانی‌ها نمی‌دهد تا آنها را به میز مذاکره بازگرداند، تقدیر می‌کنم و موافق هستم که ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.»

باب منندز، نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در سنای آمریکا، افزود: «من از تلاش‌های دولت [آمریکا] برای رسیدن به راه‌حلی دیپلماتیک با ایران برای رسیدگی به برنامه‌ هسته‌ای آن کشور - راه حلی که هم بلند‌مدت‌‌تر و هم قوی‌تر از تعهدات قبلی باشد و هم چالش‌های مهم دیگر را دربربگیرد - حمایت می‌کنم.»

سناتور منندز گفت: «به باور من، دولت باید برای این کار با متحدان‌مان از نزدیک همکاری کند و نباید ضرب‌الاجل‌های ساختگی ایرانی‌ها یا هر بازیگر خارجی دیگری را مبنا قرار دهد.»

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرده است که واشنگتن حاضر نیست برای وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به آمدن به میز مذاکره جهت احیای برجام، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۷ بهمن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره زمان بندی دولت پرزیدنت بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران گفت: «همه چیز بسته به ایران است. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. آمریکا آن را به عنوان پایه‌ای برای ساخت توافقی طولانی‌تری و قوی‌تر مورد استفاده قرار می‌دهد که پاسخگوی دیگر موارد نگرانی هم باشد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود، گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG