لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

خبرگزاری فرانسه و سی‌ان‌ان: گزارش سازمان ملل می‌گوید جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی همکاری موشکی را از سر گرفته‌اند


جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر برنامه موشکی خود را توسعه داده است. با این حال همکاری با کره شمالی را تکذیب کرده است.
جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر برنامه موشکی خود را توسعه داده است. با این حال همکاری با کره شمالی را تکذیب کرده است.

خبرگزاری فرانسه و سی‌ان‌ان با استناد به یک گزارش سازمان ملل متحد خبر داده‌اند که جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی در سال ۲۰۲۰ همکاری بر سر توسعه موشک‌های دوربرد را از سر گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن نوشت، کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد گزارشی را برای ارائه به شورای امنیت تهیه کرده‌اند و خبرگزاری فرانسه آن را رویت کرده است. در این گزارش تاکید شده که کره شمالی همچنان به نقض قطعنامه‌های هسته‌ای ادامه می‌دهد.

جمهوری اسلامی پیشتر هرگونه همکاری موشکی با ایران را رد کرده بود؛ اما این گزارش سازمان ملل می‌گوید دو کشور همکاری برای توسعه موشک‌های دوربرد را از سر گرفته‌اند.

در همین حال سی‌ان‌ان، در یک گزارش جداگانه که به نظر می‌رسد با استناد به همین گزارش گروه کارشناسان مستقل سازمان ملل تهیه شده است، نوشت که ارتش هکر‌های کره شمالی توانسته‌اند با اقدامات غیرقانونی خود، صدها میلیون دلار برای بودجه هسته‌ای و برنامه موشکی کره شمالی تهیه کنند.

در گزارش سی‌ان‌ان نیز به همکاری میان کره شمالی و ایران در پروژه‌های توسعه موشک‌های دوبرد،‌ از جمله در زمینه تأمین قطعات حساس لازم برای تولید این موشک‌ها، اشاره شده است.

ایالات متحده مخالف برنامه موشکی دوربرد هر دو کشور ایران و کره شمالی است.

رئیس جمهوری قبلی آمریکا به خاطر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران و همچنین برنامه موشکی این کشور، در سال ۲۰۱۸ ضمن خروج از برجام، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را برگرداند.

XS
SM
MD
LG