لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

سخنگوی کاخ سفید: اگر ایران تعهدات خود تحت برجام را به طور کامل اجرا کند، آمریکا هم باز خواهد گشت


جن ساکی در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه در کاخ سفید
جن ساکی در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه در کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که اگر ایران به توافق هسته‌ای بازگردد و تعهدات خود تحت آن توافق را کاملا اجرا کند، آمریکا نیز به آن توافق باز خواهد گشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۰ بهمن در پاسخ به پرسشی در مورد مصاحبه اخیر پرزیدنت بایدن و این که آیا درخواست او از ایران برای توقف غنی‌سازی نشان‌دهنده تغییر در مواضع است، گفت که موضع رئیس جمهوری آمریکا همواره این بوده است که اگر ایران مفاد توافق هسته‌ای را کاملا رعایت کند، آمریکا هم به آن باز خواهد گشت.

یکی از خبرنگاران در این جلسه پرسید آیا این سخن پرزیدنت بایدن مبنی بر این که پیش از متوقف شدن غنی‌سازی توسط ایران هیچ تحریمی برداشته نمی‌شود، به معنای یک موضوع تغییرناپذیر و غیرقابل مذاکره است و اگر چنین است، دولت برای خروج از این بن‌بست چه خواهد کرد.

جن ساکی در پاسخ گفت: «پرزیدنت بایدن این را در واقع بر زبان نیاورد. این چیزی بود که از سوی نورا اودانل که مصاحبه‌کننده بود مطرح شد و او به آن پرسش پاسخ داد.»

خانم ساکی در پاسخ به خبرنگار که گفت پرزیدنت بایدن با حرکت سر آن را تایید کرد، افزود: «من فکر می‌کنم که اگر او ما می‌خواستیم ایجاد یک تغییر عمده در مواضع سیاسی‌مان را اعلام کنیم، این کار را به جای تکان دادن آهسته سر، آن را از راه دیگری مطرح می‌کردیم.»

سخنگوی کاخ سفید گفت: «ولی در کل موضع او دقیقا همان چیزی است که قبلا هم بوده است. و آن این است که اگر ایران به تمامی تعهدات خود در قالب برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد و آن را مبنای توافق دیگری قرار خواهد داد؛ توافقی بزرگتر و نیرومندتر که دیگر موارد نگرانی را نیز دربرگیرد.»

پرزیدنت بایدن پیشتر و در بخشی از مصاحبه‌ خود با سی‌بی‌اس که روز یکشنبه ۱۹ بهمن پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا برای آن که ایران به برجام بازگردد، ابتدا تحریم‌ها را لغو خواهد کرد گفت: «خیر.»

پرزیدنت بایدن در این مصاحبه تلویزیونی، که روز جمعه ضبط شده و بخش کوتاهی از آن امروز صبح پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا ایرانی‌ها ابتدا باید غنی‌سازی را متوقف کنند، با تکان دادن سر تایید کرد.

از سخنگوی کاخ سفید در بخشی دیگر در مورد استراتژی‌های دیگر در برابر ایران، از جمله پایان دادن به مخالفت آمریکا در مورد گرفتن وام از صندوق بین‌المللی پول و دیگر تغییرات در حوزه سیاست ایران، در جریان مصاحبه پرزیدنت بایدن با شبکه سی‌بی‌اس پرسیده شد.

خانم ساکی در پاسخ گفت که در جلسه صندوق بین‌المللی پول که روز جمعه برگزار شد، «طیفی از مسائل خاورمیانه مورد بحث قرار گرفت که البته ایران یکی از آن‌ها بود یا انتظار می‌رفت یکی از موارد اولویت در این بحث باشد. در جریان مصاحبه از پرزیدنت [بایدن] سوال شد که آیا تحریم‌ها را لغو می‌کند و او این پیام را منتقل کرد که نه، توپ در زمین ایران است. این گفت‌وگوی مبسوطی نبود. این مدت‌ها موضع پرزیدنت بایدن بوده و این قدم بعدی در زمینه ایران است.»

رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه گفته بود تا آمریکا همه تحریم‌ها را بر ندارد، ایران نیز قدمی بر نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG