لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشنهاد ما روشن است،‌ ایران به اجرای کامل تعهدات برجام بازگردد


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری، گفت آنچه ایالات متحده انتظار دارد، این است که ایران به اجرای کامل تعهدات براساس برجام باز گردد.

عصر روز دوشنبه ۲۰ بهمن در کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از او درباره ضرب الاجل ۲۱ فوریه از سوی جمهوری اسلامی برای پایان به پروتکل الحاقی و خروج کامل از برجام سوال شد که آقای پرایس گفت: «در ۲۱ فوریه اگر ایران مطابقت کامل با توافق را از سر نگرفته باشد، اصولا همچنان خارج از انطباق با توافق خواهد بود.»

ند پرایس افزود: پیشنهادی که ما روی میز گذاشته‌ایم این است که ایران به اجرای کامل تعهدات بازگردد و آمریکا هم چنین خواهد کرد. البته باید گفت که ایران در شماری از حوزه‌ها، اکنون خارج از توافق عمل می‌کند - پس ما دنبال هیچ تاریخ دقیقی نیستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: ما دنبال این هستیم که ایران اراده خودش را در رابطه با پیشنهاداتی که جو بایدن چه به عنوان کاندیدا و چه در حال حاضر به عنوان رئیس جمهوری آمریکا روی میز گذاشته است، اعلام کند.

پیشتر محمدجواد ظریف گفته بود در صورتی که آمریکا تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را بر ندارد، ایران نیز براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی از توافق هسته‌ای به طور کامل خارج می‌شود. مجلس ایران که در دست محافظه‌کاران نزدیک به خامنه‌ای است، براساس مصوبه‌ای، تاریخ ۲۱ فوریه / ۳ اسفند را برای خروج از برجام مقرر کرده است. از سوی دیگر، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی این هفته اعلام کرد که تا تحریم‌های آمریکا لغو نشود، ایران قدمی بر نمی‌دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند. دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود، گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

گروگان‌های آمریکایی در ایران

ند پرایس در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست آزادی گروگان‌ها از جمله سیامک نمازی که از زمان دولت باراک اوباما به گروگان گرفته شده، گفت:‌ وزیر خارجه آمریکا در نخستین مصاحبه مطبوعاتی‌اش در مقام وزیر به همین پرسش، پاسخ داد و خیلی صریح گفت ما هیچ اولویتی بالاتر از بازگشت همراه با سلامت آمریکایی‌هایی که به ناحق در سرتاسر جهان بازداشت شده‌اند، نداریم و البته این شامل آن‌هایی که در ایران هستند هم می‌شود.

XS
SM
MD
LG