لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

 وزیر خارجه آمریکا: اکنون مهمترین و اساسی‌ترین کار این است که ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید هرچند به باور او جمهوری اسلامی از مسیر بازگشت به تعهدات برجام دور است، اما راه دیپلماسی اقتضا می‌کند که ایران به تعهدات خود پایبند باشد و به اجرای آنها بازگردد.

آقای بلینکن دوشنبه در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفت: پرزیدنت بایدن به روشنی موضع خود را اعلام کرده است. اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق‌ هسته‌ای بازگردد، ما هم همین کار را خواهیم کرد و بعد از آن با متحدان و شرکای خود کار کرده تا توافقی طولانی مدت و قوی‌تر بسازیم و همچنین دیگر موارد از جمله برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه را نیز مشخص کنیم.

آقای بلینکن افزود: مشکلی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، این است که در ماه‌های اخیر، ایران گام به گام، محدودیت‌ها را که تحت توافق گذاشته شود بود، برداشته است. ما از توافق خارج شدیم، ایران هم شروع به برداشتن شماری از محدودیت‌های توافق کرد و نتیجه این شد که آن‌ها بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح هسته‌ای،‌ نزدیکتر شده‌اند. توافق هسته‌ای این زمان را به بالای یک سال افزایش داد اما طبق گزارش‌های عمومی، این زمان اکنون به سه تا چهار ماه رسیده و به مسیر غلطی پیش می‌رود.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: از این رو مهم‌ترین و اساسی ترین کار برای ایران این است که به اجرای تعهدات خود بازگردد. آن‌ها از آن فاصله دارند ولی اگر چنین کنند، راه دیپلماسی آن‌جا است و ما هم حاضر به گام در آن مسیر هستیم.

آنتونی بلینکن در پاسخ به این پرسش که پس این ایران است که باید گام اول را بردارد، گفت: پرزیدنت بایدن در این مورد به صراحت گفته است. آن‌ها باید به اجرای تعهدات بازگردند و اگر این کار را کنند، ما هم همین کار را خواهیم کرد.

پرزیدنت بایدن در این مصاحبه تلویزیونی، که روز جمعه ضبط شده و بخش کوتاهی از آن امروز صبح پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا ایرانی‌ها ابتدا باید غنی‌سازی را متوقف کنند، با تکان دادن سر تایید کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۰ بهمن در پاسخ به پرسشی در مورد مصاحبه اخیر پرزیدنت بایدن و این که آیا درخواست او از ایران برای توقف غنی‌سازی نشان‌دهنده تغییر در مواضع است، گفت که موضع رئیس جمهوری آمریکا همواره این بوده است که اگر ایران مفاد توافق هسته‌ای را کاملا رعایت کند، آمریکا هم به آن باز خواهد گشت.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر روز دوشنبه ۲۰ بهمن در کنفرانس خبری، گفت آنچه ایالات متحده انتظار دارد، این است که ایران به اجرای کامل تعهدات براساس برجام باز گردد.

XS
SM
MD
LG